a hlava štátu odíde do Národného zhromaždenia, kde má naplánované stretnutie s podpredsedami parlamentu. V úvodný deň bude rokovať aj s premiérom Péterom Medgyessym a s predsedom opozičnej strany Fidesz Viktorom Orbánom. Ešte v ten deň sa stretne s predstaviteľmi Celoštátnej slovenskej samosprávy. Na záver prvého dňa návštevy sa zúčastní na slávnostnej večeri, ktorú na počesť R. Schustera bude podávať maďarský prezident F. Mádl.
V utorok R. Schuster so sprievodom odcestuje z Budapešti do Sarvaša (Szarvas) v Békešskej župe, kde slávnostne otvorí zrekonštruovaný Slovenskú všeobecnú školu. V popoludňajších hodinách navštívi Miškovec (Miskolc) v župe Borsod-Abaúj-Zemplén, kde bude hovoriť s primátorom. Zároveň sa zúčastní aj na prezentácii maďarského prekladu svojej knihy Ultimátum.
Slovensko-maďarské vzťahy sú už dlhšie poznačené nevyriešeným maďarským krajanským zákonom. Prezident chce preto podľa svojho hovorcu Jána Füleho počas stretnutí s najvyššími ústavnými činiteľmi Maďarska hovoriť aj o tejto otázke. O spornom zákone rokuje zmiešaná slovensko-maďarská komisia, na čele ktorej stojí Miroslav Mojžita a Vilmós Szabó. Podľa spolupredsedu komisie Mojžitu speje dohoda medzi Bratislavou a Budapešťou ku koncu. Tá by mala vyriešiť vzájomnú podporu národnostných menšín v oblasti vzdelávania a kultúry. Dohoda bude platiť aj po vstupe oboch krajín do Európskej únie (EÚ), preto sa maďarská menšina nemusí obávať, že príde o pomoc maďarskej vlády. Práve spôsob vyplácania podpory má byť posledným problematickým bodom slovensko-maďarskej dohody. Bratislava totiž nesúhlasí s tým, aby peniaze prúdili cez Nadáciu pre spoločné ciele, ktorú založil Csemadok, Zväz maďarských pedagógov, Zväz maďarských rodičov, skauti a Strana maďarskej koalície.
Zhodu Slovenska a Maďarska v medzinárodnej spolupráci predstavujú niektoré požiadavky v súvislosti s pripravovanou ústavnou zmluvou EÚ. Rovnako ako ďalšie krajiny Visegrádskej štvorky (V4) chcú oba štáty presadiť princíp jedna krajina - jeden komisár s právom hlasovať. Pre Slovensko je však neprijateľná požiadavka Maďarska, aby sa v ústavnej zmluve zakotvili kolektívne práva národnostných menšín. Túto otázku otvoril na nedávnej medzivládnej konferencii v Ríme maďarský premiér Péter Medgyessy. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan označil túto maďarskú prioritu za nereálnu.