Snina/Poloniny 19. septembra (TASR) - Asi 12 rysov žije v súčasnosti v Národného parku (NP) Poloniny, ktorého rozloha je vyše 40 tisíc hektárov, na rozhraní Východných a Západných Karpát.
Podľa geológa Správy NP Poloniny Štefana Pčolu to znamená, že v porovnaní s predchádzajúcimi desaťročiami sa tomuto druhu šelmy darí a v žiadnom prípade jej nehrozí zánik. "Ide o bežný stav, ktorý signalizuje, že populácia rysa je stabilizovaná," konštatoval dnes pre TASR Pčola.
Dodal, že hustota početného stavu rysa sa na území NP odhaduje na 3,1 exemplára na 10 tisíc hektárov. V rokoch 1960 až 1972 predstavovala na území už bývalého Lesného závodu v Uliči iba 0,1 až 0,3 kusov na tisíc hektárov. Pre porovnanie doplnil, že na území susedného poľského Bieščadského parku predstavuje v súčasnosti hustota 3 exempláre na 10 tisíc hektárov.
Rys patrí medzi pôvodných členov karpatskej fauny. V roku 1960 patril v Sninskom okrese medzi stálu zver aj keď priemerná hustota osídlenia rysmi na Slovensku bola iba O,36 exemplára na tisíc hektárov.
Rys je medzinárodnými dohovormi chráneným dravcom. V NP Poloniny sa mu najviac darí v nadmorskej výške od 300 do 1050 metrov. "Najviac je však pozorovaný v rozpätí od 300 do 700 metrov nad morom, čo v podmienkach Východných Karpát považujeme za ekologické optimum," uviedol Pčola.
Mäsožravec rys sa orientuje hlavne na srnčiu zver. Chutia mu však aj zajace a menšie hlodavce.