FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Koalícia si už zajtra odskúša, ako bude vládnuť v nových podmienkach. Vo vládnych poslaneckých kluboch je po roku od volieb len 75 poslancov. Mnohí vládni politici však zostávajú pokojní.
Traja členovia ANO Anton Danko, exminister hospodárstva Robert Nemcsics a bývalý štátny tajomník Branislav Opaterný sa stali nezávislými poslancami. Odvolaný minister obrany Ivan Šimko z SDKÚ navyše už vopred oznámil, že sa necíti viazaný straníckymi príkazmi.
Koalícia sa napriek ich sporom s vlastnými stranami spolieha na lojalitu týchto poslancov. Podpredseda ANO Jirko Malchárek je presvedčený, že bývalí poslanci ANO budú mať snahu „držať líniu vládnej koalície“.
Mnohé zo 107 bodov schôdze sú dôležité pre pokračovanie vládnych reforiem. Podľa šéfa klubu SMK Gyulu Bárdosa sa už na začiatku schôdze ukáže, či má koalícia dosť sily na prijatie zákonov pre boj proti korupcii. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH navrhuje vznik špeciálneho súdu i novelu Trestného zákona. Opozícia, ale aj koaličná ANO, majú obavy, že špeciálny súd by sa dal zneužívať. V septembri schvaľovanie týchto zákonov prerušili.
Na programe je i voľba nového podpredsedu parlamentu. Kreslo patrí ANO a uchádza sa oň Ľubomír Lintner. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský tvrdí, že poslanci KDH sa zúčastnia na Lintnerovej voľbe bez ohľadu na hlasovanie ANO o zákonoch, ktoré predkladá ich minister Lipšic. Malchárek tiež tvrdí, že v ANO nikdy tieto problémy nespájali. „Dáme na to jasnú odpoveď,“ povedal.
Podľa posledných zistení sa však hlasovanie o Lintnerovi odloží na neskôr, pretože poslanec ANO Ján Drgonec je služobne v zahraničí, a jeho hlas by mohol chýbať. Malchárek tvrdí, že okolo voľby sa „robí zbytočne veľa politiky“. Lintnera sľúbila voliť celá koalícia a počíta sa aj s podporou časti poslancov z ĽÚ. Jej poslanci však dostali od vedenia strany odporúčanie, aby sa na tajných voľbách nezúčastnili. Rovnako chce postupovať celá opozícia.
(sp, rp)
Dôležité zákony v parlamente
* zákon o špeciálnom súde a novela Trestného zákona
* zrušenie samostatných rozpočtových kapitol Generálnej prokuratúry a Najvyššieho súdu
* zákon o dani z príjmov o tzv. rovnej dani
* zrušenie povinnosti používať zimné pneumatiky
* zákon o krajských a obvodných úradoch
* zákon o životnom minime, valorizácia príspevku pri narodení dieťaťa, zákon o prídavku na dieťa a zákon o zmiernení hmotnej núdze – zrušenie dnešného systému sociálnych dávok a zavedenie nového
* v prvom čítaní poslanci prerokujú zákony o elektronických komunikáciách, o elektronickom obchode, zákon o STV a Slovenskom rozhlase a stavebný zákon. Zvlášť sa pozornosť zameria na zákony súvisiace s dôchodkovou reformou – pôjde o úpravy starobného dôchodkového sporenia. Poslanci sa budú venovať aj opatreniam voči osobám, ktoré nadobudli majetok z nelegálnych príjmov
* zákon o brannej povinnosti – skrátenie vojenskej služby na šesť mesiacov (sp, joč)
Poslanec Opaterný: Nepatrím k opozícii Hovorili sme s bývalým štátnym tajomníkom za ANO BRANISLAVOM OPATERNÝM (na snímke), ktorý sa vracia do parlamentu ako nezávislý poslanec.
Čo si myslíte o diskusii, že koalícia stratila formálnu väčšinu v parlamente?
„Pokiaľ použijete slovo formálnu, tak je to pravda.“
Môže sa reálne koalícia spoľahnúť na váš hlas?
„V ekonomických otázkach určite. Cítim sa viazaný vládnym programom. Zúčastňoval som sa na jeho tvorbe, nepôjdem sám proti sebe.“
Ak nebudete členom vládneho klubu, budete žiť menej s koalíciou. Budete časom slobodnejší?
„Sloboda je stav ducha. Môžete byť aj vo vládnom poslaneckom klube, keď sa cítite slobodne, tak ruku zdvihnete aj proti. Vždy si však treba položiť otázku, aký bude ďalší krok.“
Aj od vášho hlasu závisí prijatie štátneho rozpočtu. Ste spokojný s jeho podobou?
„Nepoznám ho detailne. Rozhodne by som nesúhlasil so zvyšovaním deficitu na pofidérne neliberálne investičné stimuly. Otázkou je, ako sa vyriešia agrodotácie, kde sú tlaky Európskej únie a poľnohospodárskej loby. Ešte je tam priestor na diskusiu.“
Diskutoval s vami niekto z ANO, či možno s vami počítať?
„Ani z ANO a ani zo žiadneho ďalšieho klubu som zatiaľ s nikým nehovoril.“
Zúčastníte sa na hlasovaní o voľbe nového podpredsedu parlamentu?
„Samozrejme. Prečo nie.“
Opozícia tvrdí, že sa nezúčastní.
„Ja nie som opozícia, prečo by som si to neodhlasoval.“
Ako to bude s vašou účasťou na rokovaniach parlamentu?
„Prečo si všetci myslia, že keď je človek odkázaný sám na seba, tak je dobre že nie divoch. Že musí mať nad sebou sekeru, lebo inak nerobí poriadne.“
Stačí, že sa niekde zabudnete, opozícia to využije a môže nejaký zákon zablokovať. Čo vy na to?
„Samozrejme, jeden človek nemôže všetko sledovať. Očakávam, že keď pôjde o dôležitejšie veci, tak ma niekto upozorní, aby som si neplánoval služobnú cestu.“

Beata
Balogová
