
Vojakov z Bukurešti možno nalákali na referendum za prísľub dovolenky. FOTO- REUETRS
Najvýznamnejšia politická udalosť roka v Rumunsku, víkendové dvojdňové referendum o novej ústave, hrozí krachom. Podľa Reuters dosiahla účasť dve hodiny pred uzavretím volebných miestností iba 45,4 percenta. Na platnosť referenda je pritom nutná účasť viac ako 50 percent z 17,9 milióna voličov. Volebné miestnosti sa uzavreli o deviatej hodine večer nášho času. Prvé čiastočné výsledky hlasovania ohlásia dnes ráno, konečné až v utorok večer.
Rumunsko nemá zákonné ustanovenia na riešenie podobnej situácie, neplatné referendum by preto určite znamenalo vážnu politickú krízu a možno aj pád vlády. Včera ráno sa v Bukurešti mimoriadne zišlo vedenie vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) v zúfalej snahe situáciu zachrániť. Do kostolov, krčiem a na štadióny vyrazili aktivisti posielajúci ľudí k urnám. Hlásenia na vlakových staniciach vyzývali občanov na hlasovanie do urien, ktoré na staniciach urýchlene inštalovali. Miestne úrady ponúkali voličom čokoľvek od potravín, pálenky po lekárske prehliadky, ak sa na referende zúčastnia.
Pozorovatelia považujú nízku účasť za prejav sklamania voličov z toho, že im žiadna politická garnitúra od roku 1989 nedokázala zabezpečiť zlepšenie životnej úrovne alebo zmierniť korupciu. Väčšina ľudí navyše nechápe, ako sa ich zmeny v ústave dotýkajú.
V Rumunsku dnes platí dočasná ústava z roku 1991. Podmienkou vstupu krajiny do Európskej únie, očakávaného v roku 2007, je prijatie základného zákona zodpovedajúceho požiadavkám únie.
Nová ústava medzi inými rozširuje právomoc parlamentu a súdov (napríklad nebude možné predbežné zadržanie bez súdneho príkazu), predlžuje mandát prezidenta zo štyroch na päť rokov, ruší povinnú vojenskú službu, garantuje nedotknuteľnosť súkromného majetku a umožňuje cudzincom kupovať v Rumunsku pôdu. Národnostným menšinám ústava umožňuje používanie svojho jazyka v štátnej správe a na súdoch.
Novú ústavu podporuje aj väčšina opozície a už ju prijali obe komory parlamentu. Jednoznačne ju odmieta iba najsilnejšia opozičná sila, krajne nacionalistická Strana veľkého Rumunska, ktorej najviac prekážajú práve menšinové práva. K hlasovaniu svojich voličov vyzval aj Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku (RMDSZ), politická strana tamojšej 1,5-miliónovej maďarskej menšiny. Radikálni maďarskí politici stojaci mimo RMDSZ naopak novú ústavu odmietajú, pretože jej preambula Rumunsko stále definuje ako národný štát.

Beata
Balogová
