a ochranu životného prostredia. Ochrancovia životného prostredia preto vyzvali poslancov Národnej rady, aby navŕšili rozpočtovú kapitolu pre životné prostredie.
Ako konštatoval hovorca Greenpeace Juraj Rizman, vládou schválený rozpočet je likvidačný a nedovoľuje ministerstvu životného prostredia (MŽP) vykonávať zákonom stanovené kompetencie, napríklad v správe a budovaní chránených území vo vodnom hospodárstve či v protipovodňovej ochrane. Návrh rozpočtu je približne o 800 mil. nižší ako navrhoval rezort životného prostredia a to sa podľa ochranárov prejaví aj v zastavení viacerých ekologických programov ako je likvidácia starých environmentálnych záťaží. Ide o dekontamináciu území po podnikoch či likvidáciu starých skládok.
Šéf Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Rastislav Rybanič si myslí, že menej peňazí pre MŽP sa odrazí na budovaní európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Podľa zákona totiž vlastníkovi, ktorého užívateľské práva boli obmedzené v záujme ochrany prírody patrí náhrada, lebo nemôže svoj pozemok obhospodarovať tak, ako by chcel. Štát však tieto záväzky neplní a do dnešného dňa nevyplatil vlastníkom ani korunu ako náhrady. Len v tejto oblasti by bolo podľa neho potrebné zvýšiť rozpočtovú kapitolu MŽP o minimálne 100 mil. korún. Finančne efektívnejšie ako vyplácanie ujmy vlastníkom by pritom bol výkup pozemkov v chránených oblastiach do vlastníctva štátu. Vo vládou schválenom rozpočte na rok 2004 sa s týmto nepočíta. Náčelník Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč tiež kritizoval "neudržateľnú situáciu" v ochrane životného prostredia. "Štátna ochrana prírody je impotentná," vyhlásil Lukáč, podľa ktorého sa strieľajú chránené zvieratá a vyrubujú stromy tam, kde sa to nesmie. K protestu MVO proti navrhovanému štátnemu rozpočtu sa okrem spomínaných spoločností pripojil aj Inštitút aplikovanej ekológie Daphne a Skupina pre výskum a ochranu dravcov.
es;zp;bl