lamentu Pavla Hrušovského obdobný list služba zatiaľ nedostala. R. Schuster pre denník Sme uviedol, že sa s Hrušovským dohodli na napísaní listov Pittnerovi, v ktorom by žiadali informáciu o Mojžišovi, akú dostal premiér. Národný bezpečnostný úrad skonštatoval, že SIS jej šírením porušuje zákon o ochrane utajovaných skutočností. S takýmto záverom však SIS nesúhlasí.
Šimko zdôraznil, že služba je povinná na základe zákona o SIS poskytnúť trom najvyšším ústavným činiteľom informácie, ktoré požadujú v stanovenom termíne a rozsahu. Služba nemá oprávnenie skúmať či ich požiadavka je zákonná alebo ich dôvody. "My im jednoducho musíme požadovanú informáciu dať", konštatoval Šimko. Premiérovi informáciu o bezpečnostnej spoľahlivosti J. Mojžiša služba poskytla na základe ustanovenia zákona, že SIS poskytuje týmto ústavným činiteľom informácie dôležité pre ich činnosť a rozhodovanie. "A keďže NBÚ spadá do právomoci vlády, informáciu sme poskytli predsedovi vlády", doplnil na vysvetlenie.
Zákon o ochrane utajovaných skutočností, o ktorý sa opiera pri svojich záveroch NBÚ, nie je nadradený nad iné zákony. "Nie je možné povedať, že niekto porušil zákon len tým, že rešpektoval povinnosti vyplývajúce z iného zákona," vyhlásil hovorca SIS. Keď bol zákon o ochrane utajovaných skutočností prijatý, zákon o SIS už platil, pripomenul Šimko a dodal, že podľa jeho názoru by teda NBÚ malo upraviť svoj zákon. V zákone o ochrane utajovaných skutočností sa hovorí, že informácie z bezpečnostného spisu nemôžu byť použité inak, len ako to hovorí tento zákon. "Tu je alfa a omega všetkého", SIS bezpečnostné spisy nemá a nevie čo je v nich, zdôraznil Šimko. Ustanovenie o použití informácií z bezpečnostných spisov sa podľa Šimka týka iba činnosti NBÚ. Ak by sa vzťahovalo aj na SIS, tak by služba napríklad nemohla použiť informáciu, že preverovaná osoba obchoduje s narkotikami. "To by bolo absurdné," podčiarkol.
Šimko zdôraznil, že v tejto súvislosti prebieha vyšetrovanie na odbore obzvlášť závažnej trestnej činnosti a služba poskytla vyšetrovateľom právnu analýzu. Vyšetrovatelia ako orgán činný v trestnom konaní sa budú musieť vyrovnať s tým, či bol porušený zákon. Až po ich rozhodnutí a ak prijme návrh súd, by podľa Šimka boli asi splnené požiadavky na konanie pre Ústavným súdom SR.