Paríž 20. októbra (TASR) - Z krajín Vyšehradskej štvorky je na tom Slovensko v hodnotení slobody médií najlepšie. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) sídliacej v Paríži. SR na dvanástej pozícii predstihla o dve priečky Českú republiku, Maďarsko skončilo na 22. a Poľsko na 33. mieste. Najlepšie sú v tomto ohľade škandinávske krajiny s Fínskom na špici, na konci rebríčka figurujú Mjanmarsko, Kuba a Severná Kórea.
RSF v správe obvinili Izrael a USA z neprijateľného správania k novinárom na okupovaných palestínskych územiach a v Iraku.
V dokumente sa tiež objavila kritika arabských krajín za to, že potlačovali slobodu médií počas irackej vojny. Podľa správy je najhoršie na tom Ázia, pretože osem krajín z jej regiónu sa v rebríčku umiestnilo v poslednej desiatke, napr. Severná Kórea, Laos, Čína, Irán a Vietnam.
Hoci krajiny Európskej únie vo všeobecnosti poobsadzovali vysoké priečky, Taliansko skončilo na 53. mieste kvôli konfliktu záujmov u premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý vykonáva vysokú politickú funkciu a je zároveň vlastníkom mediálneho impéria. Otázka presunu moci nad jeho impériom je ešte stále nedoriešená. Navyše, súčasný návrh reformy rozhlasu a televízie je ušitý na mieru Berlusconiho záujmom a môže zvýšiť riziko rôznorodosti správ v Taliansku.
RSF tiež v rámci rebríčka prisúdilo USA a Izraelu dve miesta - jedno za rešpektovanie slobody tlače na svojom vlastnom území a druhé za správanie sa k žurnalistom za hranicami svojich krajín. Zo 164 skúmaných krajín obsadili USA za rešpektovanie novinárskej práce na svojom vlastnom území 31. miesto, zatiaľ čo im patrí 135. pozícia v správaní sa k novinárom za hranicami. Izrael sa pri tých istých parametroch ocitol na 44. a 146. mieste.
Správa mala výhrady k izraelskej armáde, ktorá opakovane zneužíva novinárov na okupovaných územiach, ako aj k zodpovednosti americkej armády za smrť niekoľkých reportérov počas vojny v Iraku.
"Bránenie v práci žurnalistom, ktorí sa snažia robiť si svoju robotu v Iraku je na vzostupe a musí preto prestať. Počet útokov na novinárov je tam alarmujúci," uviedol generálny tajomník RSF Robert Menard.
Počas USA vedenej vojny v Iraku zahynulo tento rok 12 novinárov, pričom americká armáda bola zodpovedná za smrť piatich z nich.
RSF zostavila správu a rebríček 164 krajín na základe dotazníkov predkladaných žurnalistom, aktivistom za ochranu ľudských práv, výskumníkom a právnym expertom. Správa pokrýva časové obdobie od septembra 2002 do septembra 2003 - v tom čase zahynulo na svete 22 novinárov, 252 bolo zatknutých a 133 je stále vo väzení.