Bratislava 20. októbra (TASR) - Problém nezákonného vyberania poplatkov za externé štúdium, ktorý otvoril šéf rezortu školstva Martin Fronc sa týka viacerých vysokých škôl (VŠ) na Slovensku.
"Ministerstvo školstva (MŠ) SR dostalo 43 podnetov, ktoré upozorňujú na nezákonné vyberanie peňazí na 22 fakultách ôsmich VŠ," konštatoval dnes na stretnutí s novinármi Fronc, ktorý bude postupne iniciovať kontroly na príslušných VŠ. Kontrola MŠ SR momentálne prebieha na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré údajne participujú na nezákonnom vyberaní poplatkov od externistov. Kontrola na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity sa síce skončila, ministerstvo momentálne posudzuje stanovisko vedenia k jej výsledkom. V prípade Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela, požiadal Fronc reprezentáciu VŠ o vyjadrenie. Na základe súhlasu Slovenskej rektorskej konferencie, Rady VŠ a Študentskej rady VŠ môže fakulte odobrať právomoc prijímať externistov.
Generálny riaditeľ MŠ SR Peter Mederly v tejto súvislosti vyzval externistov, aby neplatili za štúdium a o prípadnom nezákonnom postupe informovali ministerstvo. Platenie za externé štúdium označil za "súkromný džob, súkromných spoločností." Argumentoval tiež tým, že náklady na externé štúdium sú podstatne nižšie ako je ročný príspevok externistu na štúdium. Napriek tomu, že vysoké školy nevyberajú peniaze priamo od externistov, porušujú platný vysokoškolský zákon z hľadiska ducha i jeho litery, zdôraznil Mederly, ktorý tak reagoval na vyjadrenia VŠ, že so študentmi žiadne zmluvy nepodpísali.
Ministerstvo tiež argumentuje tým, že VŠ dostávajú ročne na každého externistu 30 percent z nákladov na denné štúdium. Výška príspevku podľa Mederlyho vychádza z pravdepodobných nákladov na externistu. "Externá forma štúdia je totiž podstatne lacnejšia, ako denná," dodal. Upozornil tiež, že za posledné tri roky sa rozpočet VŠ každoročne zvýšil o jednu miliardu Sk.
Novela o spoplatnení obidvoch foriem vysokoškolského štúdia by sa mala do vlády dostať, podľa Mederlyho, do konca roku. Prvá novela VŠ zákona, ktorá sa nachádza v druhom čítaní a plénum by sa ňou malo zaoberať na októbrovej schôdzi, zatiaľ neuvažuje o platení za štúdium. Zmeniť by to mohol návrh poslankyne za ANO Beáty Brestenskej, ktorá chce, aby sa platením za externé štúdium zaoberala už táto novela.