Posledný známy prípad sa týka pracovníkov SIS, ktorí oslovili kolegov z Vojenského obranného spravodajstva, aby im pomohli získať informácie o dnes už bývalom riaditeľovi NBÚ Jánovi Mojžišovi pre to, že v septembri má byť odvolaný z funkcie.
SIS najprv oznámila, že o ničom nevie, potom, že pracovníci SIS konali na vlastnú päsť. Dnes tvrdí, že sa nič nestalo a išlo o plánovanú operáciu pri získavaní informácií o rôznych tendroch. Na vine je vraj pracovník VOS, ktorý klamal, malo ísť o prípravu SIS na Mojžišovo odvolanie.
Vedenie SIS odporúča armáde použiť detektor lži na odhalenie tohto pracovníka. VOS to odmieta s tým, že „zákon ani iný právny predpis takúto povinnosť nestanovuje“. Pre denník SME sa VOS odmietlo ďalej vyjadriť, lebo vec je tajná a informácie poskytli vyšetrovateľom.
„Pre mňa nie je hodnoverné, ak niekto hovorí jeden týždeň jedno a druhý druhé,“ povedal bývalý minister obrany Ivan Šimko o tvrdeniach SIS.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že vyšetrovať celý prípad by mala polícia, lebo „vnútorné orgány nedokážu byť dostatočne objektívne“.
Člen Výboru na kontrolu SIS Peter Muránsky z KDH zopakoval svoje nedávne slová, že vedenie SIS by malo odstúpiť. „Niekoľkokrát sme na výbore boli svedkami, keď riaditeľ SIS Pittner vždy iným spôsobom interpretoval, čo sa v SIS dialo. Toto je len pokračovanie tohto procesu,“ dodal. (mož)
SIS už poslala informáciu o Mojžišovi aj Schusterovi
BRATISLAVA - Slovenská informačná služba poslala prezidentovi Rudolfovi Schusterovi na jeho žiadosť informáciu o bezpečnostnej spoľahlivosti Jána Mojžiša. Prezident si vyžiadal tú istú informáciu, ktorú SIS poslala len jednému z troch najvyšších ústavných činiteľov - premiérovi Dzurindovi. Podobnú informáciu SIS poslala aj Generálnej prokuratúre po tom, ako ju predseda vlády označil vo svojej výpovedi o škodlivej „skupinke“.
Podobnú informáciu chce aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, od neho však SIS ešte žiadosť nedostala. Potvrdil to hovorca SIS Vladimír Šimko.
Kontrola NBÚ konštatovala, že SIS porušila zákon, keď informáciu poslala viacerým subjektom. Podľa úradu ide totiž o informáciu, ktorá je súčasťou bezpečnostného spisu Jána Mojžiša. Na takú informáciu má podľa zákona o NBÚ právo len úrad a SIS.
Hovorca SIS Šimko tvrdí, že služba konala podľa zákona o SIS a žiadny iný zákon neporušila. V prípade prezidenta Šimko povedal, že mu podľa zákona musia poskytnúť informáciu, ak o ňu písomne požiada.
Hovorca hlavy štátu Ján Füle povedal, že prezident informáciu ešte nevidel, lebo je v Budapešti.
Únik informácií zo spisu už skúma vyšetrovateľ.
„NBÚ preverí, či nedošlo k porušeniu o ochrane utajovaných skutočností. Na základe našich zistení podnikneme ďalšie kroky,“ povedal riaditeľ kancelárie úradu Juraj Puchý. (mož)
Nelegálne odpočúvanie
V decembri minulý rok SIS nelegálne odpočula rozhovor medzi redaktorom denníka SME a predsedom ANO Pavlom Ruskom. K takémuto záveru dospela hlavná vojenská prokuratúra a oznámila, že niekto zo SIS bude obvinený. Podozrivých je už viac ako osem, niektorí z nich už z tajnej služby odišli.
Teraz sa konajú výsluchy posledných svedkov a prokuratúra žiada o zbavenie mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Mitra. Zatiaľ neúspešne, lebo naráža na nejasný výklad paragrafov.
Podľa odvolaného riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša sa v SIS nelegálne odpočúvalo už dlhšie a stále sa odpočúva. S odpočutými rozhovormi sa podľa neho čulo obchodovalo. Poslanec KDH Muránsky sa vyjadril, že v SIS dokonca existovala samostatná sekcia, ktorá nelegálne odpočúvala, mala vlastnú analýzu, vlastných šifrantov.
Odpočúvaniu v SIS od roku 1993 šéfoval Ľuboš Kožela, bývalý pracovník ŠtB. Teraz mu údajne šéfuje jeho zástupca Ľuboš L., ktorý je tiež medzi podozrivými.
Obchodovanie s odpočúvaniami vyšetruje odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Ján Mojžiš už v tejto veci vypovedal.
Skupinka
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda začiatkom augusta na tlačovej besede na otázku novinára povedal, že na Slovensku pôsobí „skupinka“, ktorá diskredituje SDKÚ a štát. Dzurinda krátko nato o skupinke vypovedal na úrade špeciálneho prokurátora. Jeho výpoveď bola pripojená k trestným oznámeniam SIS na britský magazín Jane‘s Intelligence Digest. Vyšetrovateľ prípadu z Nitry povedal SME, že vyšetrovanie stále prebieha.
Podľa medializovaných informácií povedal, že v skupinke je Ján Mojžiš a podnikateľ a spisovateľ Miloš Žiak. Predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák povedal, že v skupinke podľa jeho zdrojov z SDKÚ sú ešte aj Martin M. Šimečka, Milan Žitný, Peter Lukeš, Michal Lazar a Jozef Šátek.
O niekoľko týždňov premiér neskôr začal naliehať na odvolanie riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša, lebo „totálne stratil jeho dôveru“. Mojžiš v rozhovore pre SME na otázku, čo je to skupinka, povedal: „Je to výsledok pripravenej spravodajskej operácie, ktorá mala za úlohu vyriešiť niekoľko problémov naraz. Bol to záujem viacerých skupín - tých, ktoré prevádzkujú nelegálne odpočúvanie, ohrozených eštebákov, ekonomických skupín, ktoré nedostali previerky. Ak spravodajsky rozpracovali moju osobu, hľadali slabé miesta a najslabšie sa im zdalo moje priateľstvo s obchodníkom Žiakom.“
Únik informácie zo spisu Jána Mojžiša
V auguste SIS vytlačila šesť kópií písomnosti s názvom Informácia o bezpečnostnej spoľahlivosti Jána Mojžiša, ktorá je súčasťou jeho previerkového spisu. Podľa NBÚ tajná služba porušila zákon, pretože s previerkovým spisom hociktorej osoby môže narábať iba NBÚ. SIS si necháva vždy iba jeden výtlačok.
Jednu kópiu SIS poslala aj premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktorý však tvrdí, že dostal samostatnú informáciu zo SIS, a nie tú z bezpečnostného spisu Mojžiša. Kontrola na Úrade vlády ešte nie je ukončená, kontrolóri z NBÚ už fyzicky videli danú písomnosť. Podľa informácií SME je totožná s tou, ktorú SIS poslala na Generálnu prokuratúru.
Prokuratúra si informáciu vyžiadala potom, ako ju na ňu upozornil Dzurinda. Ten vo svojej výpovedi uviedol, že ako zdroj pri získavaní informácií o skupinke mu poslúžila „informácia SIS z 23. mája 2003 číslo 63/970-D-1415-46/2003-P Dôverné ide o informáciu o bezpečnostnej spoľahlivosti Jána Mojžiša a je to informácia pre NBÚ.“
Orgány činné v trestnom skúmaní už zisťujú, či riaditeľ SIS nezneužil svoju funkciu, keď premiérovi informáciu poslal. Prezident a predseda parlamentu podobnú informáciu nedostali.
Kontakt pracovníkov SIS a pracovníkov VOS
Operatívci SIS v auguste požiadali operatívcov VOS o informácie o Jánovi Mojžišovi, lebo v septembri má byť odvolaný. VOS spoluprácu odmietla a nahlásila to parlamentným výborom. Vyšetrovateľ skúma, či niekto zo SIS neporušil právomoc verejného činiteľa. (mož)