Bystrici dnes uviedol, že pociťuje čoraz väčší záujem ľudí mať aj vo veľkej politike niekoho, kto by nepochádzal z prostredia priamo určovaného straníckymi centrálami alebo mal za sebou lobistickú skupinu. „Niekoho, kto z hľadiska štátnického posolstva vie komunikovať s relevantnými aktérmi politiky a zároveň nezabúda komunikovať s občianskym prostredím,“ vysvetlil Bútora. Dodal, že ak bude týchto hlasov pribúdať, tak sa rozhodne kandidovať ešte koncom tohto roku.
K vážnym úvahám o kandidatúre Bútoru vedie presvedčenie, že „táto krajina má na viac. Má obrovský potenciál, energiu a ľudí na to, aby v druhej dekáde samostatnosti mohla byť kdesi inde.“ O tomto sa podľa vlastných slov presviedča aj na svojej terajšej ceste po Slovensku, najmä pri stretnutiach so študentmi stredných a vysokých škôl. Debatuje s nimi o svojich skúsenostiach diplomata a o postrehoch zo Slovenska podložených prieskumami IVO.
Sociológ Bútora je presvedčený, že Slovensko môže dokázať viac, keď sa tu podarí zdvihnúť sebavedomie ľudí, osobitne mladých. Kým napríklad Američania obdivujú, čo sme za posledné roky dokázali,
„my doma, ponorení v každodenných ťažkostiach, nespokojnosti, frustrácii a sporoch, často nevidíme a necítime, aké veľké zmeny sa tu odohrávajú,“ tvrdí bývalý veľvyslanec v USA. Slováci by sa podľa neho mali inšpirovať u Američanov v schopnosti navzájom sa povzbudzovať a oceňovať prácu druhých. „Veľa ľudí tu urobí veľmi dobré veci a ani za tie stredné a veľké nie sú pochválení, nieto ešte za menšie,“ pripomenul Bútora. Američania Slovákom zasa podľa jeho skúseností úprimne závidia veľkú hodnotu dlhodobého priateľstva. Potenciálny kandidát na prezidenta charakterizoval typického Slováka ako zápasiaceho tvora. Zápas s problémami je síce pozitívny, negatívom však je, že je tým zápasom priveľmi pohltený.