e. V oboch inštitúciách budú môcť pracovať len osoby, ktoré prejdú previerkami Národného bezpečnostné úradu. Budú mať pritom právo v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie ochrany svojej osoby, blízkych osôb ako aj ochranu bydliska, ak o to požiadajú. Zabezpečí to policajný zbor. Vzhľadom na náročnosť práce v týchto inštitúciách bude upravené aj finančné ohodnotenie ľudí v nich pracujúcich. Ich plat spolu s funkčným príplatkom by mal byť okolo 80 tisíc korún.
Pod jurisdikciu Špeciálneho súdu budú okrem iných patriť poslanci, členovia vlády, štátni tajomníci, či predsedovia ústredných orgánov štátnej správy, ale iba v prípade, ak sa trestného činu dopustia počas výkonu svojej funkcie. Iné osoby budú podliehať právomoci Špeciálneho súdu v presne stanovených prípadoch a to napríklad pri korupcii, či založení a podporovaní zločineckej skupiny. Sídlom Špeciálneho súdu bude Bratislava. Bude mať postavenie súdu vyššieho stupňa a jeho nadriadeným orgánom bude Najvyšší súd SR. Funkcia predsedu tohto súd bude obsadená na základe výberové konania. Sudcovia pridelení na tento súd musia mať minimálne 35 rokov a previerku na oboznamovanie sa s utajovanými materiálmi na najvyšší stupeň utajenia a to prísne tajné.
Úrad špeciálnej prokuratúry bude mať dozor nad zachovaním zákonnosti vo veciach prerokovávaných pred Špeciálnym súdom. Špeciálneho prokurátora bude voliť parlament na návrh generálneho prokurátora na základe výberového konania. V prípade prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry je potrebná desaťročná započítateľná prax, ale generálny prokurátor môže rozhodnúť o výnimke v dĺžke praxe. Rovnako ako u sudcov je potrebná previerka na stupeň prísne tajné.
sy;pr;zd