Bratislava 21. októbra (TASR) - Zabrániť nadobudnutiu majetku z nelegálnych príjmov má vládny návrh zákona o opatreniach voči osobám, ktoré nadobudli majetok z nelegálnych príjmov. Poslanci dnes tento návrh posunuli do druhého čítania.
Podľa návrhu sa za nelegálne nadobudnutie majetku považuje nezdokladovaný majetkový prírastok fyzickej alebo právnickej osoby najmenej o 200-násobok minimálnej mesačnej mzdy, čo je približne 1,1 milióna korún. Každý občan s podozrením, že niekto nadobudol majetok protiprávnym spôsobom, sa môže písomne obrátiť na políciu. Tá podnet v odôvodnených prípadoch postúpi na prokuratúru. Ak prokurátor uzná odôvodnenosť podania, podá návrh na začatie konania na súd. Môže požiadať aj o vysvetlenie dotknutú osobu. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica v celom procese existujú dva filtre - policajné orgány a prokuratúra.
Dôkazné bremeno je rozložené medzi prokurátora a odporcu. Prokurátor musí preukázať, že majetok bol získaný nelegálne. Odporca zasa, že hodnotu majetku uvedenú prokurátorom nadobudol legálne. Ak sa na súde preukáže opodstatnenosť podnetu, súd určí odporcovi zložiť na účet štátu peňažnú zábezpeku od polovice do celej sumy hodnoty majetku uvedeného v návrhu prokurátora. Odporca má potom päť rokov na to, aby predložil dôkazy, že majetok predsa len nadobudol legálne a zároveň musí uviesť, prečo tak neurobil už na súde. Po tejto lehote finančná zábezpeka prepadne v prospech štátu.
Zákon má nadobudnúť účinnosť k 1. januáru 2004.
Šéf opozičného Smeru Robert Fico už trikrát predkladal do parlamentu návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ale ani raz neuspel. Fico vládny návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku označil za neefektívny a "kaučukový". Smer je ale ochotný podporiť aj vládny návrh, určite však predloží pozmeňovacie návrhy.