Spolu so 75 poslancami vo vládnych kluboch hlasovali aj bývalí členovia ANO Anton Danko, Robert Nemcsics a Branislav Opaterný.
Vládne návrhy podporoval aj exminister Ivan Šimko, ktorý pred návratom do parlamentu ohlasoval, že sa nedá obmedzovať straníckymi príkazmi. Práve na týchto štyroch poslancov sa sústredila najväčšia pozornosť. Všímali si ich aj objektívy novnárskych kamier a fotoaparátov.
„Vôbec ma to neprekvapuje,“ komentoval hlasovania v parlamente šéf klubu SDKÚ Milan Hort. Komunikovať s tromi nezávislými poslancami by mala podľa neho najmä ich bývalá materská strana ANO. O poslancovi Dankovi Hort povedal, že ho vníma ako člena vládnej koalície. „Konzultujeme veci spoločne. Nevnímam preto situáciu tak dramaticky, ako sa niekedy javí v médiách,“ dodal Hort.
Na začiatku schôdze vznikol rozruch. Viacerých poslancov pobúril článok v týždenníku Plus 7 dní, ktorý priniesol reportáž o práci v parlamente s titulkom – Ulievareň. Hnevali sa poslanci koalície i opozície. Protestoval poslanec SDKÚ Peter Bódy. Dušan Jarjabek z HZDS navrhoval, aby sa článkom vážne zaoberalo vedenie parlamentu. „Ide o hrubé zavádzanie,“ tvrdil Jarjabek.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský povedal, že na poslaneckom grémiu poverili podpredsedníčku snemovne Zuzanu Martinákovú, aby pripravil návrh listu, ktorým poslanci zaujmú spoločné stanovisko. Jarjabek vzápätí dodal, že to vníma ako prvý krok a posledným by mala byť žaloba parlamentu.
Nepriamo sa však sporného článku zastal poslanec Miroslav Maxon. Kritizoval fakt, že na programe má parlament 95 vládnych návrhov zákonov. Mnohé sú previazané so zákonom o štátnom rozpočte. Ten je už predložený do parlamentu a počíta aj s účinnosťou zákonov, ktoré ešte poslanci len majú schváliť.
Maxon zdôraznil, že nechce spochybňovať osobnú kapacitu poslancov, ale v parlamente by muselo „sedieť 150 géniov“, aby schválili zákony v takej podobe, ako to občania očakávajú. Maxon podotkol, že nečítal hanlivý článok o práci parlamentu, ale poslanci by sa nemali čudovať. „Takýto legislatívny chaos som ešte v slovenskom parlamente nezažil,“ hneval sa Maxon.
Opozícii sa včera do programu schôdze podarilo presadiť aj nové návrhy. Vicepremiér Pál Csáky zasa predloží parlamentu informáciu o efektívnosti využívania peňazí na rómske projekty za obdobie rokov 1999 až 2003.

Beata
Balogová
