Bratislava 22. októbra (TASR) - Základným výskumom a meraniami v oblasti meteorológie, geomagnetizmu, seizmológie, gravimetrie a geodynamiky sa zaoberajú vedeckí pracovníci Geofyzikálneho ústavu (GFÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave založeného pred 50 rokmi. Sledujú klimatické pomery na území SR, energetické interakcie pôdy, rastlinstva a atmosféry, pripravujú modely znečistenia ovzdušia na Slovensku, zaoberajú sa vysokohorskou meteorológiou. Ústav má meteorologické observatóriá na Skalnatom plese a v Starej Lesnej. Výsledky pozorovaní v tejto oblasti sa aplikujú napríklad v poľnohospodárstve, urbanistike, národnom klimatickom programe.
Ústav realizuje pravidelné geomagnetické merania v Geomagnetickom observatóriu (GO) v Hurbanove, ktoré sa po založení SAV v roku 1953 stalo súčasťou a základom jej Geofyzikálneho ústavu. Toto observatórium je najstarším vedeckým pracoviskom v rámci akadémie. Založil ho ešte v 19. storočí vedec, astronóm Mikuláš Konkoly-Thege a dodnes sa tam nachádza najstarší seizmograf na Slovensku. "V súčasnosti toto observatórium patrí do svetovej siete geomagnetických observatórií prvého rangu - Intermagnet. Robí sa tam geomagnetické mapovanie Slovenska i susedných krajín. Observatórium v Hurbanove je uznané tiež ako referenčné centrum magnetickej deklinácie pre Slovensko," uviedol pre TASR riaditeľ ústavu Dr. Igor Túnyi.
Pracovníci GFÚ SAV uskutočňujú merania magnetizmu hornín, hlbinné elektromagnetické sondovanie, ako aj monitoring zameraný na odhalenie predzvestí tektonických pohybov. Výskumy v oblasti geomagnetizmu sa v praxi aplikujú pri prieskume ložísk nerastných surovín, vo vojenskom i civilnom letectve, v oblasti telekomunikácií. Napríklad, ústav je realizátorom zmluvy medzi SAV a Ministerstvom obrany SR, uskutočňuje merania leteckých magnetických báz na letiskách Armády SR.
Dôležité úlohy plní Geofyzikálny ústav SAV aj v oblasti seizmológie. Ako informoval riaditeľ ústavu, v súčasnosti dobudovávajú Národnú seizmickú sieť Slovenska, ktorú bude tvoriť 14 moderných seizmických staníc rovnomerne pokrývajúcich územie SR.
Ústav sa podieľa i na antarktickom výskume, nedávno sa jeho pracovník zúčastnil na 42. japonskej antarktickej výprave. Spolupracuje prakticky so všetkými európskymi štátmi, najintenzívnejšie kontakty má s partnermi v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Z mimoeurópskych krajín úzko spolupracuje najmä s pracoviskami v USA a Japonsku, konštatoval Túnyi.