Bratislava 22. októbra (TASR) - Proti predaju rozostavanej budovy Slovenského národného divadla neprotestujú len umelci, ale i obchodníci zo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).
"Prostriedky na jej doterajšiu výstavbu vytvorili daňoví poplatníci, teda firmy a občania a ich názor by mal byť rozhodujúci," uviedol pre TASR predseda SOPK Peter Mihók. "V každom národe a v každej spoločnosti sú hodnoty, s ktorými sa neobchoduje, lebo ony samotné tvoria hodnotu spoločnosti," tvrdí Mihók. Podľa neho SR v otvorenom európskom priestore potrebuje dôstojný a reprezentatívny národný kultúrny stánok, a tým by mala byť práve budova SND.
Obchodné a priemyselné komory na území Slovenska počas svojej viac ako 150-ročnej histórie boli vždy podporovateľmi rozvoja národného života, kultúry, vedy a umenia. Aj vďaka nim a ich členským firmám sa udržala a rozvíjala slovenská národná kultúra. Tá je jedným z najvýznamnejších atribútov, s ktorými v súčasnosti vystupuje Slovenská republika do európskych a globálnych štruktúr.
Nesúhlas s predajom novostavby SND začiatkom týždňa vyjadrili umeleckí pracovníci SND, riaditelia jednotlivých súborov, umelecké osobnosti i Slovenská asociácia novinárov.
O predaji novostavby SND, do ktorej bolo doteraz zo štátneho rozpočtu investovaných 3,4 miliardy Sk, vláda rozhodla 8. októbra. V budúcoročnom rozpočte totiž naň nenašla ani korunu. Ministra kultúry Rudolfa Chmela poverila, aby do konca novembra predložil návrh opatrení na predaj rozostavanej budovy SND.