Obe filozofické kategórie sa prelínajú - viera a národ splývajú, tvrdí riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan.
Dejinám Izraelitov dominuje postava Abraháma, v ktorom je stelesnená viera, no je zároveň otcom národa. História národa je vždy prepojená s vierou, a to zostáva do dnešných dní. Nespochybniteľnou pravdou je, že iba pomocou a prostredníctvom viery udržiavanej tak ako pred tritisíc rokmi prežila kultúra, tradície, zvyky - národ.
Dnešný pohľad na židovstvo sa podľa názoru Mešťana nemení spoločnosť sa na židov pozerá viac ako na vyznávačov určitej viery než príslušníkov konkrétnej národnosti. Štát dotuje židovské náboženské obce, ktorých úlohou je zastrešovať rituálny náboženský život židov. Okrem toho tu je však kultúrny spolok židovských občanov Slovenska, kde sa hlásia ľudia cítiaci sa byť národnostne Židmi.
Československo bola jediná krajina Európy, ktorá v roku 1920 exaktne vymenovala vo svojej ústave medzi národnosťami Židov. Nikdy to nebolo spochybnené čo platí de facto aj po roku 1989. Za prvej ČSR v Čechách a na Morave platili pre židovské náboženské obce rakúske zákony a na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi uhorské. Podľa ústavy ČSR boli Židia oprávnení hlásiť sa k židovskej národnosti bez ohľadu na svoju materinskú reč a hovorový jazyk.
Koncom 30. rokov bolo na Slovensku asi 140 tisíc Židov, k maďarskej národnosti sa hlásilo asi 9 percent, k slovenskej takmer 44 a k židovskej 47 percent. Oproti pomerom z roku 1921 to bol výrazný príklon Židov k slovenskej národnosti na úkor maďarskej.
Pri poslednom sčítaní ľudu sa prihlásilo k židovstvu 2310 obyvateľov SR, reálne je ich viac, aj keď nie o dramaticky vyšší počet. Židia majú historicky veľmi zlé skúsenosti zo sčítania z roku 1940, keď boli zozbierané ich presné adresy, odkiaľ boli neskôr deportovaní. V súčasnosti je ich asi tritisíc maximálne 3500. Snahou múzea je prispieť k chápaniu, že Židia sú spoločenstvo ľudí, ktorí žijú na tomto území, majú rovnaké ciele, preciťujú chvíle radosti a smútku ako všetci ostatní, povedal riaditeľ Múzea židovskej kultúry.