Bratislava 22. októbra (TASR) - Osoba, ktorá v budúcnosti nedostane bezpečnostnú previerku alebo jej bude táto previerka zrušená, sa bude môcť voči rozhodnutiu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) odvolať.
Umožní to novela zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorú predloží na budúcotýždňové rokovanie vlády minister vnútra Vladimír Palko.
V novelizovanej právnej norme bude tiež presne stanovené, absolvovanie ktorých vzdelávacích inštitúcií v bývalom Sovietskom zväze sa bude považovať za bezpečnostné riziko. Malo by ísť o kurzy, štúdium alebo školenie na Vysokej škole KGB, ktorá nesie meno zakladateľa sovietskej tajnej služby Felixa Edmuntoviča Dzeržinského, a Vyššom politickom učilišti MVD v Moskve v akejkoľvek dĺžke. Ďalej by malo ísť o viac ako tridsaťdňové štúdium, kurz alebo školenie na akadémii alebo vysokej škole sovietskeho ministerstva vnútra.
Nový opravný prostriedok, ktorý zavádza novela, môže preverovaná osoba použiť do 15 dní od doručenia rozhodnutie NBÚ. Úrad potom rozhodne, či vyhovie odvolaniu v plnom rozsahu, a ak nevyhovie, predloží do 30 dní spisový materiál odvolacej komisii. Tá bude potom musieť rozhodnúť do 60 dní. V prípade, že komisia, do ktorej vymenuje vláda na päť rokov päť členov, vyhovie odvolaniu, svoje pôvodné rozhodnutie NBÚ zruší a o udelení previerky bude rozhodovať znova. Novela zákona umožňuje, aby sa rozhodnutím komisie zaoberal aj najvyšší súd.
Členovia odvolacej komisie musia mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bezpečnostnú previerku na stupni prísne tajné. Aspoň dvaja členovia komisie musia mať právnické vzdelanie. Člen komisie však nesmie byť zamestnancom NBÚ. Ak príde člen komisie o bezpečnostnú previerku alebo nebude vykonávať svoju funkciu súvisle štyri mesiace, vláda ho z komisie odvolá.
Previerky pre zamestnancov ministerstva obrany už podľa nového znenia zákona nebude vykonávať Vojenské obranné spravodajstvo, ale NBÚ. Previerky si budú vykonávať samostatne pre svojich zamestnancov Slovenská informačná služba, Vojenské obranné spravodajstvo a Kriminálne spravodajstvo Policajného zboru.
Novela rozširuje aj počet osôb, ktoré nebudú potrebovať previerku na to, aby sa mohli oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Bude to prezident, poslanci NR SR, členovia vlády, sudcovia ústavného súdu a ostatní sudcovia s výnimkou špeciálneho súdu.
Spôsob vymenovania a odvolania šéfa NBÚ zostane zachovaný v doterajšej podobe.
TASR informáciu o zmenách v zákone o utajovaných skutočnostiach poskytol hovorca Ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. Ministrov návrh už dohodla odborná komisia a schválila Koaličná rada.