kladá smernica Európskej únie. "Je to záväzok vo vzťahu k únii," konštatoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Pripustil, že zmeny nebudú v prospech obchodníkov, ale chránia spotrebiteľa. "Táto skupina (spotrebitelia) ťažšie presadzuje svoje lobistické záujmy ako podnikatelia a živnostníci," povedal Lipšic.
V prípade použitej veci môže byť podľa novelizácie záruka aj kratšia ako dva roky, nie však menej než 12 mesiacov. Pri predmetoch, ktoré by mali slúžiť dlhšie obdobie, ustanovia osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako dva roky. Ak ide o vadu, ktorú možno opraviť, má kupujúci právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný to zabezpečiť. Občan môže namiesto odstránenia chyby žiadať výmenu výrobku, ak tým obchodníkovi nevzniknú neprimerané náklady.
Novela z dielne ministerstva spravodlivosti a hospodárstva dopĺňa Občiansky zákonník o osobitné typy zmlúv - spotrebiteľskú zmluvu a spotrebiteľskú zmluvu o práve užívať budovu. "Je potrebné, aby zmluvy neboli nerovnovážne a v neprospech spotrebiteľa," dodal Lipšic. Návrh sleduje aj splnenie podmienok vstupu SR do Európskej únie (EÚ), medzi ktoré patrí vytvorenie spoločného ekonomického priestoru, odstránenie prekážok voľného pohybu tovaru, posilnenie práv spotrebiteľa a zvýšenie jeho ochrany. Až po vstupe do EÚ v máji 2004 má platiť nové ustanovenie zákonníka, ktoré sa týka spotrebiteľa z inej členskej krajiny EÚ. Zmluva pre neho musí byť vyhotovená v úradnom jazyku štátu, ktorého je občanom alebo v ňom má trvalé bydlisko. Dodávateľ je povinný poskytnúť spotrebiteľovi osvedčený preklad zmluvy o práve užívať budovu v jednom z úradných jazykov členského štátu EÚ, v ktorom sa budova nachádza.