j sekcia vypracovala pod gesciou vicepremiéra Pála Csákyho pôvodný minuloročný, ale aj prepracovaný - tohtoročný vládny návrh antidiskriminačného zákona. Na prijatí zákona sa však už viac ako dva roky nevie dohodnúť slovenská vláda. Návrh sa preto posunul z prvého do druhého funkčného obdobia vlády Mikuláša Dzurindu.
K prijatiu antidiskriminačnej legislatívy zaväzuje SR 12. dodatkový protokol k európskej konvencii pre ľudské práva, ktorá striktne zakazuje akúkoľvek formu diskriminácie. Kviečinská upozorňuje, že návrh antidiskriminačného zákona v plnej miere zapracoval do nášho práva smernice EÚ o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na rasu a etnikum. Ak princípy oboch smerníc neprijmeme do nášho práva do konca apríla 2004, hrozí, že od 1. mája 2004 bude prípadné "diskriminačné spory" riešiť namiesto súdov SR Európsky súdny dvor, tvrdí Kviečinská. Luxemburský súd okrem iného overuje, či sa prijatá legislatíva členov EÚ zhoduje so základnými zmluvami únie.
Vládne strany sa v utorok na Koaličnej rade dohodli, že prijatie antidiskriminačnej legislatívy odložia na začiatok budúceho roka. Na jej právnej podobe by sa mali do 20. januára 2004 dohodnúť podpredsedovia vlády Daniel Lipšic a Pál Csáky. Vlastný návrh zákona o rovnakom zaobchádzaní, tzv. antidiskriminačného zákona má aj strana Smer. Návrh, ktorý vypracovala Monika Beňová, však dnes v prvom čítaní parlamentu neprešiel. Jeho súčasťou je, rovnako ako vo vládnom návrhu, aj zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Práve s týmto ustanovením vo vládnom návrhu zákona nesúhlasili už v minulom volebnom období kresťanskí demokrati.
Zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie je len jedným z množstva ustanovení navrhovaného antidiskriminačného zákona. V návrhu sa hovorí aj o ochrane žien pred diskrimináciou, či domácim násilím a ochrane telesne postihnutých ľudí. Zákon zakazuje diskrimináciu aj na základe rasy, veku alebo náboženstva.