BRATISLAVA - Novela zákona o ochrane utajovaných skutočností bude menej prísna, než ju navrhoval Národný bezpečnostný úrad. Pôvodný návrh znel tak, že previerku nebudú potrebovať len prezident, predseda parlamentu a premiér. Koaličná rada sa v utorok večer dohodla, že túto výnimku dostanú aj poslanci, členovia vlády a všetci sudcovia okrem sudcov špeciálneho súdu.
„Počet osôb sa síce rozšíril oproti navrhovanej novele, ale na druhej strane sa zúžil oproti súčasnému stavu,“ povedal minister vnútra Vladimír Palko. Previerku totiž budú napríklad potrebovať aj prokurátori či starostovia.
Riaditeľa NBÚ vymenuje vláda na štyri roky oproti navrhovaným sedem a naďalej ho môže bez dôvodu odvolať, hoci pôvodný návrh podmieňoval odvolanie konkrétnymi dôvodmi.
Proti previerke sa bude môcť občan odvolať a dozvie sa aj to, prečo previerku nedostal, čo doteraz nebolo možné. Odvolania bude posudzovať päťčlenná komisia, ktorú zvolí vláda na päť rokov. Ak tá odvolanie zamietne, môže sa občan obrátiť na Najvyšší súd.
Novela zákona tiež hovorí, že bývalí príslušníci ŠtB už previerku nedostanú. Určil sa aj presný názov univerzít bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré ak niekto navštevoval, previerku nedostane. Medzi tieto školy bude patriť kurz alebo školenie na Vysokej škole F. E. Dzeržinského KGB a Vyššom politickom učilišti MVD v akejkoľvek dĺžke.
Neprijateľný bude tiež viac ako 30-dňový kurz na moskovskej Akadémii MVD a Vysokej škole MVD (MVD - Ministerstvo vnútorných vecí). Kurzy, ktoré na týchto školách slovenskí policajti za socializmu absolvovali, však trvali spravidla menej ako 30 dní. „Ak by bola lehota kratšia, veľa ľudí aj zo súčasných ministerských štruktúr by previerkami neprešlo,“ povedal SME zdroj z NBÚ.
Zmenia sa aj previerky zamestnancov ministerstva obrany. Tých doteraz preverovalo Vojenské obranné spravodajstvo, teraz to bude robiť NBÚ. Samotné VOS si bude preverovať svojich ľudí samo. To isté platí aj pre SIS a niekoľko agentov kriminálneho spravodajstva polície, ktorí pracujú v utajení.
Minister vnútra zákon predloží na najbližšej schôdzi vlády, potom ho bude schvaľovať parlament.
„Nechcem prezradzovať, komu záležalo na akých zmenách, je to výsledok dohody a som rád, že sa nám k nej podarilo dospieť,“ povedal minister Palko.
Smer aj Šimko chcú, aby šéfa NBÚ volil parlament
BRATISLAVA - Predseda branno-bezpečnostného výboru Róbert Kaliňák zo Smeru aj Ivan Šimko z SDKÚ sú proti tomu, aby riaditeľa NBÚ volila vláda. Smer nepodporí zákon, ak sa táto časť zákona nezmení.
Šimko povedal, že posledné odvolávanie riaditeľa NBÚ ukázalo, ako politici do úradu zasahujú. „Bolo by vhodnejšie, aby ho volil parlament a vymenoval prezident.“
Smer aj Šimko budú mať k zákonu niekoľko pozmeňovacích návrhov.
Smer navrhne, aby parlament volil aj odvolaciu komisiu, na ktorú sa môže občan obrátiť, keď neprejde previerkou.
Kaliňák nesúhlasí s rozšírením okruhu tých, ktorí previerku nebudú potrebovať, na poslancov a členov vlády. „Asi by bolo veľmi obťažné tak krátko po revolúcii chcieť od parlamentu, aby sa poslanci dobrovoľne podriadili previerkami. Ja som za to, aj za celú vládu.“ Politici by tým dokázali, že nie sú vydierateľní.
Ivan Šimko hovorí o znížení kvality novely, ktorá je kľúčová pre zahraničie. „Výnimiek je príliš veľa.“ Kritizoval aj vypustenie konkrétnych dôvodov, pre ktoré bude možné odvolať riaditeľa NBÚ. „Politický voluntarizmus, ktorý je charakteristickou črtou druhej Dzurindovej vlády, sa, bohužiaľ, prejavuje aj v tejto zmene,“ povedal. (mož)

Beata
Balogová
