oručená do Kancelárie premiéra, hoci adresátom písomnosti bol NBÚ. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Kancelárie NBÚ Juraj Puchý, SIS teda poslala utajovanú písomnosť v rozpore so zákonom.
Chybu však urobili aj pracovníci Úradu vlády, ktorí s ňou prišli do styku. V zmysle platnej vyhlášky o administratívnej bezpečnosti každý, kto s ňou prišiel do styku, ju mal buď vrátiť SIS alebo ju postúpiť na NBÚ. To sa však nestalo, povedal Puchý a dodal, že na kontrolnom liste, kde sú mená všetkých, ktorým túto písomnosť predložili, bolo uvedené aj meno premiéra Mikuláša Dzurindu.
V rámci kontroly, zameranej len na túto jednu písomnosť, udelil NBÚ aj dve poriadkové pokuty. Až 7000 korún musí zaplatiť vedúci Úradu vlády a 5000 korún osoba, ktorá je poverená vedením protokolu na ÚV SR. NBÚ začal aj priestupkové konanie, ktoré podľa Puchého dokáže zodpovednosť konkrétnych osôb. V prípade, že sa tak stane, týmto osobám hrozí až 50-tisícová pokuta.
ÚV SR priebeh kontroly od začiatku pokladal za účelový. V minulotýždňovom stanovisku úrad vlády konštatoval, že kontrola neprebieha v súlade so štandardnými postupmi a že majú vážne pochybnosti, či prebieha v súlade s právnymi predpismi.
Generálna prokuratúra SR (GP) ako aj vyšetrovatelia Krajského úradu justičnej polície v Nitre spomínaný materiál vrátili. Kontrolóri NBÚ v prípade vyšetrovateľov KÚJP, ktorí sa zaoberajú kauzou skupinka, kontrolu ukončili a porušenie zákona nekonštatovali. V prípade Slovenskej informačnej služby, ktorá informáciu o bezpečnostnej spoľahlivosti poskytla úradu vlády i generálnej prokuratúre, kontrolóri NBÚ konštatovali porušenie zákona. Dnes sa začala aj kontrola v Kancelárii prezidenta, kam SIS spomínanú písomnosť poslala na žiadosť hlavy štátu.