dčia o tom snahy zväzu o predčasné parlamentné voľby. Mikloš je presvedčený, že výsledkom akceptácie všetkých návrhov KOZ SR by bol úplný rozvrat ekonomiky a následne zníženie životnej úrovne. "Nerobíme reformy preto, lebo necítime s málo zarábajúcimi ľuďmi, ale je to jediná cesta k ekonomickej stabilite a rastu," skonštatoval. Ekonómovia sa podľa neho zhodujú na tom, že v SR začína etapa dobiehania vyspelých krajín. Mikloš očakáva, že na Slovensku skončí obdobie cyklov, pri ktorých platy rok pred parlamentnými voľbami stúpli a po voľbách opäť klesali.
Prezident KOZ SR Ivan Saktor nesúhlasí s Miklošom, že súčasné reformy sú jedinou cestou k stabilite krajiny. Pripomenul, že podobných vyhlásení si vypočul veľa už pred rokom 1989. Pri reformných krokoch by sa nemalo zabúdať ani na sociálny rozmer. Ako poznamenal, vládny kabinet Mikuláša Dzurindu je hluchý tak k požiadavkám občanov, ako aj k odborárom. "Vláda by nemala iba vládnuť, ale tiež slúžiť občanom. Mala by vziať na vedomie, že až 80 percent ľudí nesúhlasí s jej reformami," skonštatoval. Potvrdil, že KOZ vyhlási k 15. novembru petičnú akciu za vypísanie predčasných parlamentných volieb.
Podľa predsedu parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Vojtecha Tkáča sa stráca humánna
podstata reforiem a sociálne cítenie je takmer nulové. Tkáč si myslí, že metodika použitá vládou nie je dobrá a bolo by možné zvoliť primeranejší spôsob. Zároveň pripomenul, že napríklad v sociálnych reformách je neporiadok. Kolektívna dohoda, ktorú po dlhých a ťažkých rokovaniach túto stredu zástupcovia vlády a odborov podpísali, svedčí podľa neho o veľmi nízkej úrovni sociálnych práv. "To nie je pravicová politika, ale nemúdra politika," zdôraznil.
Dvojdňový IV. snem odborového zväzu verejnej správy v Bratislave sa nesie pod heslom SLOVES - spolutvorca spravodlivého Slovenska. Pozitívny obraz o spravodlivosti v krajine totiž podľa predsedu zväzu Igora Lenského vytvára práve verejná správa. Ako pripomenul, v tejto sfére musí fungovať osobitná etika, odlišná od etiky v súkromnom sektore zameranom na zisk. Za najdôležitejšie faktory vytvárajúce spravodlivosť označil primerané odmeňovanie a pracovné podmienky. Medzi hosťami snemu nechýbali zástupcovia odborových organizácií, štátnych inštitúcií, súkromného sektora a zástupcovia parlamentných strán KSS a ĽS-HZDS.