oru. „Nemôžem zobrať na seba riziko, že od 1. mája môže byť SR kritizovaná a možno aj súdená na Európskom súde, pretože neprijala takúto legislatívu,“ uviedol vicepremiér. Spresnil, že po prvom máji hrozí, že Európska komisia štáty, ktoré nemajú v poriadku antidiskriminačnú legislatívu, "dá na Európsky súd a týka sa to aj terajších členov".
Predtým však chce Csáky rokovať o antidiskriminačnej legislatíve s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Vicepremiér ďalej povedal, že Bulharsko prijalo jeden zákon, v Rumunsku sa to vyriešilo prezidentským dekrétom. V Českej a Maďarskej republike boli odsúhlasené legislatívne zámery taktiež jedného antidiskriminačného zákona.
Vicepremiér očakáva korektnú hodnotiacu správu Európskej komisie, ktorú zverejní 5. novembra. Dúfa, že v nej bude minimálny počet „červených“ bodov. Medzi kritické poznámky komisie bude podľa neho patriť absencia platobnej agentúry. Príslušný zákon je však už v parlamente a v krátkom čase by mal byť prijatý. Rovnako na pôde Národnej rady je už nový zákon o verejnom obstarávaní, predložiť by mali aj zákon o Najvyššom kontrolnom úrade. Problémy spôsobuje tiež zákon o obchodných reťazcoch. V oblasti pôdohospodárstva je problémom identifikácia parciel a tzv. systém Ajax, na základe ktorého budú vyplácané prostriedky pre poľnohospodárov. Celkovo si však Csáky myslí, že v prípade acquis communautaire je Slovensko na dobrej úrovni.