nštatuje to vo svojom hodnotení Aliancia Fair-play. Podľa právnika Milana Galandu, ktorý s alianciou spolupracuje, SDKÚ v rokoch 2001 a 2002 nesprávne vyúčtovala viac ako 22 mil. korún. Únia totiž vo výročnej správe tvrdí, že na základe zmluvy so Slovenskou demokratickou koalíciou (SDK) dostala príspevky zo štátneho rozpočtu. Na tie však ako strana, ktorá sa v roku 1998 nezúčastnila na parlamentných voľbách, nemala nárok. Únia podľa Aliancie Fair-play prijala z rozpočtu peniaze nezákonne a dlhuje preto štátu nezaplatené dane z daru, ktorý dostala od SDK. SMK dostala v roku 2002 viac ako milión korún od britskej nadácie Westminter Foundation. Podľa zákona však politické subjekty môžu dostať od zahraničnej nadácie len bezodplatné plnenie. ĽS-HZDS podľa aliancie nezverejnilo svoju výročnú správu za minulý rok v zákonom požadovanom rozsahu.
Najpodrobnejšie správy vypracovali Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Smer a Aliancia nového občana (ANO). Najviac finančne závislé od štátu sú ĽS-HZDS a SMK, u ktorých podiel štátnych príspevkov na všetkých príjmov za rok 2002 predstavuje 82,6 percenta. Dary zo súkromných zdrojov sú u väčšiny parlamentných strán len zlomkom z ich príjmov. S výnimkou KDH ich podiel nepresiahol tri percentá. Najnižšie zisky z členských príspevkov má SMK a najvyššie ANO, kde tvoria až 70 percent príjmov za rok 2002. ANO potvrdila, že vyše 95 percent zaplateného členského pochádza z jedného zdroja, od predsedu strany Pavla Ruska.
Podľa ekonómky Magdalény Fenikovej vo výročných správach strán Aliancia Fair-play našla mnohé chyby, napríklad k niektorým nebola priložená účtovná závierka. "Niektoré správy sú smiešne, nevieme ako ich niekto môže akceptovať," zdôraznila Feniková, podľa ktorej takú predložila napríklad Komunistická strana Slovenska (KSS). Zistenia aliancie Fair-play ukazujú, že verejná kontrola hospodárenia politických strán má mnoho vážnych nedostatkov a štátny kontrolný mechanizmus zlyháva. V súlade s legislatívou podľa Zuzany Wienk z aliancie nekoná ani Národná rada SR, ktorá im viackrát odmietla dať informácie o parlamentných stranách. Aliancia sa proti tomu odvolala a ak jej požadované materiály nesprístupnia, budú to riešiť súdnou cestou.
Podľa zákona musia politické strany predložiť Národnej rade ročné výročné správy o svojom hospodárení do konca marca. Zverejniť ich musia do 30. júna.
es;zp;bl