Bratislava 24. októbra (TASR) - Policajní vyšetrovatelia v uplynulom roku obvinili 967 osôb podozrivých z páchania organizovanej trestnej činnosti. Finančná škoda spôsobená touto kriminalitou predstavuje 125,8 miliárd korún.
Presne 413 obvinených je trestne stíhaných vo väzbe. V 13 prípadoch išlo o členov zločineckých skupín, informoval dnes na tlačovej besede prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak.
Polícia sa zamerala najmä na násilnú kriminalitu, v rámci ktorej obvinila páchateľov z 15 prípadov vraždy a z takého istého počtu vydieraní. Obchodovanie so ženami sa medzi obvineniami vyskytlo 16-krát, podobne aj obchodovanie s ľuďmi. Ohrozovanie mravnej výchovy mládeže a šírenie detskej pornografie zadokumentovala polícia 8-krát.
V oblasti ekonomickej kriminality išlo v 16 prípadoch o falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, 4-krát o porušovanie predpisov v obehu tovarov a v styku s cudzinou, o 197 úverových a poisťovacích podvodov a 98 prípadov krátenia dane a 73-krát sa vyskytlo tzv. pranie špinavých peňazí. Presne 225-krát vzniesli vyšetrovatelia obvinenie kvôli distribúcii omamných a psychotropných látok.
Boj proti mafii je podľa slov ministra vnútra Vladimíra Palka jednou z hlavných priorít polície aj v budúcom roku. Podiel policajtov bojujúcich priamo s organizovaným zločinom by sa mal zvýšiť zo súčasných 363 na 567, čo je nárast o 25 percent.
Zriadiť by sa mal úrad pre boj s korupciou a úrad pre boj s mafiou, v ktorom sa zlúči finančná polícia, Národná protidrogová jednotka a existujúci útvar pre boj s organizovanou trestnou činnosťou. Napomôcť tomto zápasu by malo aj lepšie legislatívnej prostredie ako je zákon o korunnom svedkovi, zákon o zriadení špeciálneho súdu a špeciálneho prokurátora, zákon o ochrane štátnej hranice a zavedenie vyšších sadzieb v trestnom zákone. Polícia chce tiež investovať viac peňazí do nových informačných technológií.
Podľa slov Palka existujú dva typy mafie - násilná a ekonomická, čo sú tzv. biele goliere. Obidve skupiny sa pritom niekedy navzájom prelínajú. Mafia sa podľa neho dopúšťa najťažších zločinov, korumpuje politikov, podnikateľov, médiá, úradníkov, ako aj samotné orgány činné v trestnom konaní. Škodí tiež slovenskému hospodárstvu, a tým aj všetkým občanom.
Pomôcť v boji s mafiou môžu podľa Spišiaka aj verejnosť, tým že sa obrátia v konkrétnych problémoch na políciu. V tejto súvislosti spomenul dnešný zákrok policajtov, ktorý sa uskutočnil na základe podnetu od občana. Polícia pri ňom zadržala dvoch páchateľov organizovanej trestnej činnosti, ktorí hrubým nátlakom pod hrozbou likvidácie sa snažili od istého podnikateľa vymáhať určité plnenie. To dotknutý nechal realizovať. "Už viacnásobne preplatil to, čo pôvodne zaplatiť mal, a za svoju platbu vôbec nič nedostal," konštatoval Spišiak.
S organizovaným zločinom je možné podľa neho efektívne bojovať len vtedy, keď je pod určitým tlakom zo strany polície. "V tomto tlaku robia potom chyby, na ktorých môžeme budovať svoje úspechy," dodal Spišiak.