BRATISLAVA – Politické strany sa k svojej povinnosti každoročne predkladať finančné správy, stavajú rôzne. Niektoré zverejňujú len časť správy, v iných chýba vysvetlenie účtovných údajov. „Nechápem, že takéto finančné správy vôbec niekto akceptuje,“ hovorí daňová a audítorská poradkyňa Magdaléna Feniková, ktorá spolu s Alianciou pre fair play včera upozornila na zlé finančné správy. „Vo všeobecnosti sú správy pre laickú verejnosť absolútne nezrozumiteľné a tým vlastne nepoužiteľné,“ hovorí.
Najpodrobnejšie a najrozsiahlejšie finančné správy za rok 2002 vypracovali KDH, Smer a ANO. Najskromnejšie informácie zverejnili KSS a HZDS. „HZDS porušuje zákon, keď doteraz nezverejnilo výročnú finančnú správu v plnom znení,“ hovorí Feniková.
Strany žijú z príspevkov od štátu, z členských príspevkov a darov, v obmedzenej miere aj z podnikania.
V tomto roku skončili s dobrým hospodárskym výsledkom len KDH a Smer. Naopak, hospodársky výsledok ANO a SDKÚ je podľa Fenikovej „alarmujúci“.
ANO stojí na financiách Pavla Ruska, od ktorého vlani pochádzalo až 70 percent všetkých príjmov aliancie. „Stav, keď je politická strana závislá od jedného zdroja, nepovažujeme za zdravý,“ hovorí Zuzana Wienk z aliancie. Podľa nej v takomto prípade hrozí, že tento zdroj môže dominantne ovplyvňovať činnosť strany, alebo že ak tento zdroj „vyschne“, strana padne.
U ANO upozorňuje audítor aj na výrazný podiel cudzích zdrojov financovania vo forme pôžičiek od obchodných spoločností, ktoré sú v nejakom vzťahu k členom vedenia strany a cez ktoré bola v podstatnej miere financovaná a organizovaná volebná kampaň.
Veľa pôžičiek má ANO najmä od niekdajšieho spoločníka Pavla Ruska Jána Kováčika. Pôžičky má: od Credit Partner 21,3 milióna; od Media Invest 11,1 milióna; od Forzy 12,9 milióna. Služby: od GX za 483-tisíc; E-trade 759-tisíc; z www.markiza.sk 738-tisíc; Aurum Verde 41,2 milióna.
V prípade SDKÚ audítor dokonca upozorňuje, že výška straty vyvoláva pochybnosti, či bude strana schopná zabezpečiť činnosti, ktoré jej prináležia zo stanov.
Aliancia pre fair play tiež upozorňuje, že niektoré strany majú pôžičky, ale nie je jasné, od koho. „Verejnosť by mala vedieť, komu a koľko strana dlhuje a najmä, za akých podmienok a či politická strana dlh spláca,“ hovorí Wienk. Ak totiž strana príjme nejakú pôžičku za podivných podmienok a potom ju nespláca, je otázne, či to nie je skrytý dar, ktorý možno vnímať aj ako podplácanie.
Pokutu ešte nedostala žiadna strana
* Každá politická strana má povinnosť predložiť Národnej rade do 31. marca výročnú finančnú správu a do 30. júna ju zverejniť na internete.
* Ak výročná správa neobsahuje pravdivé a úplné údaje, Národná rada pozastaví vyplatenie príspevku na činnosť a príspevku na mandát do odstránenia nedostatku.
* Za nepredloženie správy, či neodstránenie nedostatkov môže strana dostať pokutu 100-tisíc korún. Zatiaľ však žiadna strana aj napriek zlým správam pokutu nedostala a nebola ani nijako inak postihnutá. (hr)

Beata
Balogová
