Bratislava 20. septembra (TASR) - Slovensko sa musí pripraviť na zvyšovanie podielu starších a starých ľudí, integráciu väčšieho množstva cudzincov, často z kultúrne veľmi rozdielnych pomerov, a zvýšené napätie v medzigeneračných vzťahoch. V dôsledku toho budú potrebné nové prístupy v populačnej, rodinnej, sociálnej, hospodárskej a migračnej politike.
Vyplýva to z novej publikácie Výskumného demografického centra Obyvateľstvo Slovenska 1945-2000, ktorú dnes pred novinármi prezentoval Štatistický úrad SR. Podľa nej je z demografického hľadiska najdôležitejšou udalosťou druhej polovice 20. storočia prechod na nový model reprodukčného správania, ktorý sa týkal väčšiny vyspelých krajín sveta. V západnej sa Európe začal v polovici 60. rokov, vo východnej Európe s viac ako dvadsaťročným oneskorením. Výrazne sa znížila sobášnosť a plodnosť, vzrástla rozvodovosť a pokračoval pokles úmrtnosti. V dôsledku tohto vývoja sa znižuje prirodzený prírastok obyvateľstva, ktoré starne, mení sa štruktúra rodín a pribúda spolužití bez sobáša. Proces úbytku a starnutia obyvateľstva zatiaľ nepokročil na Slovensku tak, ako v niektorých krajinách západnej Európy. Tieto procesy sú však nezvratné, postupne sa budú zrýchľovať a ich dôsledky budú stále citeľnejšie dopadať na spoločnosť.
Publikácia sa osobitne venuje aj obdobiu tesne po druhej svetovej vojne, kedy sa začala povojnová obnova krajiny, uskutočnili sa veľké presuny obyvateľstva a zakladali sa nové trendy populačného vývoja. V povojnovom období zostalo Slovensko viacnárodným štátom. Podľa záveru publikácie môže táto predchádzajúca politická nevýhoda v súčasnosti prispieť k zrýchleniu procesu integrácie krajiny do európskych štruktúr.