nky, v ktorých preferencie SDKÚ klesli až k hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Každá strana by podľa nej mala brať vážne, ak verejná mienka reaguje negatívne. Medzi skupinou nespokojných občanov sú podľa Martinákovej voliči vládnej koalície aj opozície. Ide o tých, ktorí sú nepokojní so životnou úrovňou alebo aj politickým vývojom. Martináková si myslí, že pri niektorých otázkach, by sa mali strany držať vlastnej stratégie aj napriek poklesu preferencií. Obáva sa však, že pokles preferencií SDKÚ je spôsobený politickou atmosférou, ktorá je objektívnym faktorom kritiky.
Poslanec NR SR za SDKÚ Tomáš Galbavý si myslí, že politik by nemal jedným okom sledovať preferencie a druhým reformy. "Pohľad na preferencie môžu škodiť reformám," povedal pre agentúru SITA. SDKÚ však podľa neho nestráca len kvôli reformám. "To je alarmujúce. Je to obraz zlej komunikácie v rámci vládnej koalície," zdôraznil. Podľa neho je potrebné zmeniť štýl politiky.
Pokles preferencií SDKÚ vníma poslanec NR SR Stanislav Janiš ako daň za principiálny postoj strany v vo veciach, ktoré boli rozhodujúce pre štát. Podľa neho SDKÚ sa viackrát zachovala principiálne a to sa nepáči viacerým médiám i politickým stranám. Ako príklad uviedol kauzy okolo NBÚ a odvolávania jeho riaditeľa Jána Mojžiša. "Médiám sa nepáči, že nie oni budú dirigovať, ale vláda a parlament, ktoré sú jedinými zodpovednými za budúci vývoj krajiny," uviedol Janiš pre agentúru SITA. Myslí si, že toto obdobie nemôže byť pre stranu škodlivé, ale skôr naopak, zocelí sa.