Bratislava 20. septembra (TASR) - Štyridsať konkrétnych úloh pre jednotlivých členov vládneho kabinetu obsahuje návrh národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja (TUR), ktorý dnes prerokovala a schválila Rada vlády pre TUR v Bratislave.
Ťažiskom úloh je 12 prvkov, smerujúcich k príprave nových zákonov. Na základe toho jednotlivé rezorty budú musieť predložiť návrhy viacerých dôležitých legislatívnych noriem, ako napríklad zákon o preprave nebezpečného tovaru, návrh zákona o lesoch, o poľovníctve, o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ovzduší, sociálnoprávnej ochrane, o obaloch a odpadoch a ďalšie.
Podľa slov podpredsedu vlády SR Pála Csákyho na dnešnej tlačovej besede po schválení tejto stratégie aj v parlamente, stane sa tento dokument ťažiskom hlavného smerovania nielen sociálnoekonomických zámerov SR, ale aj všeobecnej orientácie politiky budúcich vlád.
Rada schválila aj návrh koncepcie štátnej pôdnej politiky SR, ktorý predložilo ministerstvo pôdohospodárstva. Rozpor medzi ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom životného prostredia, dotýkajúci sa problematiky pôdy, ktorý nevyriešilo ani dnešné zasadanie, odporučil Csáky ministrom oboch rezortov odstrániť bilaterálnym rokovaním. Schválený dokument charakterizoval minister pôdohospodárstva László Miklós ako veľmi náročný. Má sa stať základom pre národnú správu o TUR pre budúcoročný svetový summit na túto tému v Johannesburgu.
V súvislosti s návrhom štátnej pôdnej politiky SR, minister Miklós ako novinku spomenul paragraf, podľa ktorého v prípade konfliktu záujmov pri využívaní pôdy je prioritná ekológia. Vicepremiér Csáky uvítal, že niektorí zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí sa pre údajnú nečinnosť rady vzdali svojho členstva v nej, sa zúčastnili dnes na rokovaní ako pozorovatelia.