Bratislava 26. októbra (TASR) - Vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský nevidí po plánovanom zrušení okresných úradov veľký priestor na ďalšie znižovanie počtu pracovníkov miestnej štátnej správy.
Od roku 2001 sa počet jej zamestnancov znížil o 4000 osôb, povedal Nižňanský. Pripomenul, že nehovorí o ústredných orgánoch a rozpočtových príspevkových organizáciách štátu, kde sa reformné procesy ešte nezrealizovali.
Ďalšie znižovanie počtu úradníkov si podľa Nižňanského vyžiada veľké vstupné náklady na vykonanie procesných analýz. Tie by mali zistiť, ako efektívne sa zabezpečujú jednotlivé kompetencie v území, akú pridanú hodnotu vytvára zamestnanec a či sú zákony naozaj postavené tak, že produkujú prácu, bez ktorej sa nedá zaobísť.
Veľké možnosti vidí Nižňanský v zavedení eGovernmentu. Množstvo agendy je možné urobiť poštou, konštatoval. Ten považuje za veľmi dôležitý aj z hľadiska komunálnej reformy, ktorá by sa mala realizovať na budúci rok. Vládny splnomocnenec pripomenul skúsenosť z Nemecka, ktoré sa potrebovalo zbaviť prezamestnanosti na federálnej úrovni. Do procesného auditu investovalo 1,4 miliardy eur pričom následnou výraznou redukciou počtu zamestnancov a výrazným prechodom na eGovernmentu by mala ročná úspora dosiahnuť 400 miliónov eur. Znamená to, že vstupné náklady by sa mali vrátiť za štyri roky, konštatoval Nižňanský.
Za najväčší prínos reformy verejnej správy Nižňanský označil prepojenie vecnej a politickej zodpovednosti za výkon štátnej správy, ktorá doteraz absentovala. Za jednotlivé úrady špecializovanej štátnej správy by mal byť totiž zodpovedný výlučne rezortný minister. Prehľadnejšie bude aj ich financovanie, keďže peniaze na ne pôjdu kapitoly príslušného rezortu. Zracionalizujú sa aj aparáty miestnej štátnej správy. Nové usporiadanie miestnej štátnej správy počíta po zrušení integrovaných okresných úradov so vznikom špecializovaných úradov, ktoré na území zriadia jednotlivé rezorty.