Nové Zámky 20. septembra (TASR) - Nebezpečný jed botulotoxín, ktorý bol pôvodne vyvíjaný na bojové účely, existuje aj na Slovensku. Používajú ho neurológovia v takých dávkach, že ho nie je možné na inú ako klinickú prax použiť.
Prednosta neurologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch Michal Kováč v rozhovore pre TASR ďalej uviedol, že takzvaný "klobásový jed" aplikujú pacientom s chorobami mimovoľných kŕčov izolovaných svalov, u ktorých vyvoláva chemickú blokádu prenosu vzruchu nervového vlákna na svalové vlákno. Tabletky s botulotoxínom rozpúšťajú vo fyziologickom roztoku na presne stanovené dávky podľa druhu postihnutého svalu a aplikujú ich injekčnou formou v troj až šesťmesačných intervaloch. Množstvo toxínu, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum, sa v jednej dávke pohybuje v tisícinách miligramu. Dávky sú podávané v takzvaných "myšacích jednotkách" (UI), čo je množstvo účinnej látky na zabitie myši. Na liečenie ľudí používajú 100 až 300 UI pri jednej aplikácii. Škatuľka botulotoxínu s obsahom 1 000 UI, aké vyrábajú americké a anglické farmaceutické firmy, stojí na našom trhu 26 tisíc korún. Ročne použijú v uvedenej nemocnici asi 50 škatuliek a od roku 1991 dodnes v nej týmto liekom liečili vyše 300 pacientov. Aplikujú ho aj vo viacerých väčších nemocniciach na Slovensku. Vo svete používajú botulotoxín najmä na liečbu nadmerných kŕčov svalstva očí, tváre, krku, ale aj na liečbu škuľavosti, detskej mozgovej obrny, nadmerného potenia, bolesti svalov, koktavosti, zvýšenej tvorby kyseliny žalúdočnej a na vyhladzovanie vrások v liečebnej kozmetike. Podľa M. Kováča prísne evidujú aplikáciu tohto lieku a prísnym kritériám podlieha aj likvidácia prázdnych ampuliek.
Najzákernejšia forma zneužitia toxínu, z ktorého by mohla dávka zmestiaca sa do fľašky vyhubiť ľudstvo, je jeho aplikácia aerosolom.
Tajné pokusy s toxínom na bojové účely uskutočnili v rokoch 1943 až 1972 a počas studenej vojny ho izolovali väčšie množstvo na vojenské účely. Irak vlastní údajne ešte aj dnes rakety s botulotoxínom, pripravené na použitie. Prvá správa o takzvanom "klobásovom jede" sa objavila v Belgicku ešte v roku 1895, keď traja hudobníci zomreli po konzumácii surovej solenej šunky. Na medicínske účely bol vydaný prvý certifikát na botulotoxín, z ktorého sa využíva najmä toxín typu A, v roku 1989 v USA.
TASR vydala k tejto správe fotoreportáž