JIRKO MALCHÁREK, poslanec ANO: „Snažíme sa mať väčší poriadok, ako bol v minulom volebnom období. Súhlasím, že nie je dobré, keď sa zákony bezprostredne sa dotýkajúce života ľudí a podnikov prijímajú na poslednú chvíľu. Ale napríklad daňový zákon súvisí s reformou, pripravovaným rozpočtom a bude dávať určitú víziu do ďalších rokov. Verím, že na víziu nadviaže aj vláda a aj v parlamente budeme zákony prijímať s väčším časovým odstupom. Pri ďalších zákonoch urobíme všetko preto, aby ich vláda pripravovala v predstihu.“
TOMÁŠ GALBAVÝ, poslanec SDKÚ: „Musím sa priznať, že nie vždy si uvedomujem, že neskorým prijímaním zákonov spôsobujeme firmám problémy. Vždy som sa zameriaval na obsah zákona a jeho účinnosť som si nevšímal tak podrobne. V budúcnosti si, dúfam, budeme dávať pozor, lebo pre inštitúcie a firmy je asi naozaj veľmi komplikované fungovať podľa nových pravidiel, ak sú schválené na poslednú chvíľu. Je to komplexná vina tých, čo prijímajú aj pripravujú zákony.“
PETER PAPANEK, hovorca ministerstva financií: „Našou snahou je, samozrejme, predložiť právne normy tak, aby s ich aplikáciou nemal nikto časové problémy. Preto informujeme o zmenách, ktoré náš rezort pripravuje, ešte pred ich účinnosťou. Legislatívny proces má však jasné pravidlá, ktoré sa musia dodržať. Ministerstvo pripravuje vlastné právne normy, okrem toho musí pripomienkovať normy ďalších rezortov. Zástupcovia ministerstva musia sledovať celý proces. Nesprávne posunutie účinnosti právnych noriem môže mať negatívny dopad tak na činnosť štátnej správy, ako aj súkromnej sféry.“ (rf)