Za zákon, podľa viacerých politikov najdôležitejšiu právnu normu v oblasti reformy verejnej správy, hlasovalo 80 poslancov. Proti boli traja - z koaličných klubov len Jirko Malchárek (SOP-LDÚ-SZS), 53 poslancov sa zdržalo. Hlasovali všetci prítomní poslanci. Podľa vyjadrení predstaviteľov Strany maďarskej koalície (SMK) by prijatie zákona v tomto termíne malo stačiť na zotrvanie strany vo vláde, aj keď podľa pôvodnej požiadavky SMK mali byť do konca septembra schválené aj ostatné zákony súvisiace s reformou. Tými sa však zákonodarný zbor bude okrem piatku zaoberať až po týždennej prestávke, spôsobenej zahraničnými cestami viacerých poslancov.
Rozprava ku kompetenčnému zákonu trvala dva dni a v rámci nej vystúpilo 21 písomne a 26 ústne prihlásených poslancov. Vo svojich prejavoch podali desiatky pozmeňujúcich návrhov, ktorých počet tak spoločne s návrhmi zo spoločnej správy presiahol viac ako dvesto.
Zákonodarci odsúhlasili zmenu textu takzvaného interpretačného pravidla, podľa ktorého "ak zákon pri úprave pôsobnosti vyšších územných celkov (VÚC) neustanovuje, že ide o výkon prenesenej pôsobnosti štátnej správy, platí, že ide o výkon samosprávnej pôsobnosti obce a VÚC". Ide o opačný návrh, ako presadzovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Prijali tiež pozmeňovací návrh, že mestá Bratislava a Košice ustanovia do konca roka vo svojom štatúte, ktoré z kompetencií bude vykonávať mesto a ktoré mestské časti.
Poslanci parlamentu nepodporili zrušenie okresných úradov k 1. januáru 2003. Uvedený pozmeňujúci návrh ku vládnemu návrhu kompetenčného zákona predložil nezávislý poslanec Peter Tatár.