Füle tvrdí, že prezident prvýkrát odpovedal na informácie zo SIS. „Prezident informácie nepovažuje za relevantné a nemyslí si, že by mali slúžiť na riadenie štátu.“
„List pána prezidenta sme nedostali, takže sa nemáme k čomu vyjadrovať,“ povedal hovorca SIS Vladimír Šimko.
Prezident dostal informácie od SIS, až keď si ich sám vyžiadal. Zistil totiž, že SIS o rizikách, ktoré vraj Ján Mojžiš predstavuje pre štát, informovala len predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. „Správa, ktorú prezident dostal, je tajná, a tak s ňou budeme aj nakladať,“ hovorí Füle.
„V poslednom období zbiera služba informácie štýlom jedna babka povedala,“ tvrdí predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru. „To, čo sa šepká za rohom, na chodníkoch, bez jediného relevantného dôkazu, dáva informácie na papier a snaží sa meniť osudy ľudí na základe absolútnych nezmyslov.“ Ak politik na základe takýchto informácií riadi krajinu, jeho hodiny sú podľa Kaliňáka spočítané.
Predseda výboru pre kontrolu SIS Viliam Soboňa z HZDS povedal, že ak sú informácie pre prezidenta nedôveryhodné, neznamená to, že sú nepravdivé. „Akými informáciami, ktoré poskytne SIS, sa má riadiť štát? Nerozumiem tomu. SIS informuje a dáva podklady pre inštitúcie, ktoré ich potrebujú na prácu. Ona neriadi.“
Na poznámku, že na základe informácií SIS premiér navrhol odvolať Jána Mojžiša, Soboňa povedal: „To je vec SIS a premiéra. SIS dala informáciu a premiér odvolal jedného štátneho úradníka. Nevidím za tým porušenie zákona zo strany SIS.“ Prezident podľa neho musí dokázať, že informácie sú nedôveryhodné, ak to tvrdí.
Výbor na kontrolu SIS sa zíde na budúci týždeň. Pozve aj generálneho prokurátora a hlavného vojenského prokurátora. Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský sa s riaditeľom SIS Ladislavom Pittnerom stretne tento týždeň.
MONIKA ŽEMLOVÁ