"Za striktne stanovených podmienok asi je možné o tom uvažovať, ale je to skôr otázka na ministra zdravotníctva," povedal na dnešnej tlačovej konferencii.
Csáky, ktorý šéfuje Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog, však zásadne nesúhlasí s legalizáciou tejto mäkkej drogy. Považuje ju totiž za prvý krok na ceste k drogovej závislosti.
Produkty z konope, ku ktorým patria marihuana a hašiš, na lekárske účely ako prvá krajina na svete legalizovalo Holandsko. Až doteraz sa tam predávali len v tzv. coffeeshopoch, od začiatku septembra ich dostať na lekársky predpis aj v lekárňach. O povolení marihuany na lekárske účely sa vážne diskutuje aj v Belgicku, kde ministerstvo zdravotníctva "v princípe" nemá námietky voči používaniu marihuany ako lieku, ak sa dostatočne preukážu jej výnimočné liečivé účinky.
Experti uznávajú, že konope má blahodarné účinky pri liečení nevoľnosti a nechutenstva v dôsledku chemoterapie pri liečení rakoviny, pri anorexii, chudnutí a únave v dôsledku AIDS, ako aj pri skleróze multiplex.
Vicepremiér ďalej informoval o svojej účasti na ministerskej konferencii v írskom Dubline, ktorej témou bola protidrogová politika vlád európskych štátov. Podľa jej záverov sa vo svete stáva trendom kombinácia alkoholu a syntetických drog. Podobná situácia je aj na slovenskej drogovej scéne, dodal.
Csáky predstavil aj nového riaditeľa generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog, ktorým sa na základe výberového konania stal Blažej Slabý.