Bratislava 28. októbra (TASR) - Sudcom by mali uľahčiť prácu ustanovenia zákona o súdnych úradníkoch, ktorý dnes prijal parlament. Pôjde najmä o pomoc prostredníctvom zjednodušenia procesného konania tak, aby sa mohli viac sústrediť na technickú a formálnu stránku veci.
Zákon vychádza z potreby komplexnejšie vymedziť postavenie súdnych úradníkov, ktorými sú nielen vyšší súdni úradníci, ale aj súdni tajomníci a probační a mediační úradníci. Doteraz mali súdni tajomníci rozhodovaciu právomoc na základe vyhlášky a rozvrhu práce. Posilnením ich postavenia sa predpokladá aj urýchlenie súdnych procesov. Popri viac ako 1200 sudcoch bude na krajských a okresných súdoch pôsobiť približne 600 súdnych úradníkov, časť z nich bude aj na Najvyššom súde SR.
Vyšší súdni úradníci dlhodobo pôsobia vo väčšine európskych demokratických krajín. Sú oprávnení v niektorých druhoch súdneho konania samostatne rozhodovať namiesto sudcu, ale aj samostatne vykonávať jednotlivé úkony súdu v konkrétne vymedzených druhoch súdnych sporov. Vyšší súdni úradníci sa v týchto krajinách trvalo osvedčujú a ich činnosť sa stala pre chod súdu nenahraditeľnou, uvádza rezort spravodlivosti v dôvodovej správe.
Legislatívna úprava počíta aj s tým, že vyšší súdni úradníci budú môcť po splnení podmienok pre prácu v justícii a získaní dostatočných praktických skúseností v podobe trojročnej praxe a veku 30 rokov požiadať ministra spravodlivosti o vykonanie justičnej skúšky. Následne by mohli obsadiť voľné sudcovské miesto. Zákon rovnako dáva šancu tým súdnym tajomníkom, ktorí splnia podmienky stanovené zákonom, aby mohli byť preložení na voľné miesto vyššieho súdneho úradníka. Tí by mali vykonávať všetky druhy súdnej agendy.
Príkladom využitia súdnych úradníkov je aj prípad Borža, kde predseda krajského súdu v Košiciach využil práve vyšších súdnych úradníkov na dôkladné štúdium spisu a na písomné vypracovanie hodnotenia svedeckých dôkazov. Úradníci tu teda vystupovali ako pomocníci sudcu.