Pri tejto príležitosti vydala agentúra SITA životopis Gerharda Schrödera.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa narodil v Mossenbergu v Dolnom Sasku 7. apríla 1944. Jeho otec zahynul počas druhej svetovej vojny v Rumunsku a piatich súrodencov vychovávala matka, ktorá bola upratovačkou. Po základnej škole bol obchodným učňom do roku 1961 a neskôr, do roku 1964, pracoval ako zamestnanec v obchode. V tom čase dokončil stredoškolské štúdium v Göttingene, kde potom študoval právo na univerzite. Právnický titul získal v roku 1976.
Na začiatku svojej právnickej kariéry začal pôsobiť v Sociálnodemokratickej strane (SPD). V roku 1971 sa stal predsedom mladého krídla SPD v Hannoveri, v roku 1978 ho zvolili za federálneho predsedu Mladých socialistov. Mladý Schröder bol marxista a environmentalista. V 70. rokoch bol jeho idolom Willy Brandt, ktorý sľuboval lepšie vzťahy s komunistickou východnou Európou a Sovietskym zväzom. Po prvý raz bol zvolený do Bundestagu, dolnej komory nemeckého parlamentu, v roku 1980.
Schröder bol pôvodne viac orientovaný na ultraľavicové krídlo SPD, postupne sa však posunul smerom k politickému stredu. V polovici 90. rokov sa začal zapájať do federálnej politiky. Bol členom tieňovej vlády Rudolfa Scharpinga pre oblasť ekonomiky, dopravy a energetiky. Scharping, Schröder a Oskar Lafontaine sa stali vedúcou "trojkou" SPD, ale prieskumy verejnej mienky v roku 1997 ukázali, že Gerhard Schröder má väčšie šance oproti Lafontainovi poraziť úradujúceho kancelára Helmuta Kohla.
Krajinské voľby v Dolnom Sasku v marci 1998 mali rozhodnúť o tom, kto sa stane vyzývateľom Kohla v celonárodných voľbách. Schröder presvedčivo zvíťazil so 47,9 percenta. Federálny predseda SPD Franz Müntefering potom oznámil, že kandidátom strany na kancelársky post bude Schröder. Vo federálnych parlamentných voľbách 27. septembra 1998 bol zvolený za kancelára Nemecka, pričom porazil Kohla, ktorý bol na čele krajiny štyri štvorročné funkčné obdobia.
Schröder po svojom zvolení za prioritu označil viac pracovných príležitostí, pričom povedal, že ak sa jeho vláde nepodarí zásadne znížiť nezamestnanosť, nezaslúži si zostať pri moci. To sa stalo jeho najväčším neúspechom po svetovom ekonomickom poklese minulý rok, ktorý prispel k nárastu počtu nezamestnaných v Nemecku na asi 4 milióny ľudí, teda na úroveň, ktorú zdedil po Kohlovi. Počas Schröderovej vlády sa Nemecko začalo oveľa zásadnejšie presadzovať na svetovej politickej scéne. Nemecké jednotky sa zúčastnili na mierotvorných operáciách v Kosove a v Macedónsku a na bojových operáciách v Afganistane. Popritom je zrejme jeho najväčším doterajším úspechom oblasť daňovej reformy.
Gerhard Schröder je štvrtý raz ženatý s novinárkou Doris Köpfovou a má dcéru z predchádzajúceho manželstva.