
Ladislava Pittnera (vľavo) vymenoval za riaditeľa SIS v apríli tohto roku prezident Rudolf Schuster (vpravo) na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. FOTO ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – „Miloš Žiak je Žid a jeho žena Marina je ruská Židovka rodená Mesežnikovová…,“ tak znie jeden z úvodných odstavcov tajnej správy SIS, ktorú dostal prezident Rudolf Schuster. Správa hovorí o rizikách, ktoré pre štát predstavuje bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš.
Denníku SME pravdivosť citátu zo správy potvrdili dva nezávislé vysoko postavené zdroje. Viacerí politici a analytici citovanú vetu odsúdili ako antisemitskú.
„Správa je tajná, nebudeme sa k nej vyjadrovať. Faktom je, že prezident prvýkrát v histórii písomne odpovedal na správu SIS,“ povedal Schusterov hovorca Ján Füle na otázku, či je pravda, že tieto slová prezidenta pobúrili.
Premiér dostal pred časom od SIS zrejme rovnaký text, keďže prezident si dokument vyžiadal potom, ako zistil, že riaditeľ SIS Ladislav Pittner informoval iba premiéra a ďalších dvoch najvyšších ústavných činiteľov nie. Stanovisko premiéra sa nám včera získať nepodarilo. „Predseda vlády je na výjazde v Novej Bani,“ povedal včera hovorca vlády Martin Maruška a dodal, že s premiérom sa mu nepodarí spojiť.
„Neviem, čo je v tej správe, je tajná,“ povedal hovorca SIS Vladimír Šimko. „Mojou povinnosťou je upozorniť vás, že narábate s utajovanou skutočnosťou. Ktokoľvek ju sprístupnil verejnosti, porušil zákon, a všetci, ktorí ju šíria, takisto porušujú zákon.“
Politológ Grigorij Mesežnikov, brat Mariny Žiakovej, povedal, že ho veta neprekvapuje, keďže riaditeľom SIS je Pittner. „Názory pána Pittnera zamrzli niekedy v roku 1939.“ Tvrdí, že Pittner nadväzuje na HSĽS.
Analytik spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson označil vetu zo správy SIS o Milošovi Žiakovi za „výrazný prejav antisemitizmu“. „Slovensko sa deklaruje ako občianska spoločnosť a toto by sa v takejto správe nachádzať nemalo. Na čele SIS je však Ladislav Pittner, ktorý už v roku 1998 obvinil Židov zo samopogromizmu.“
Samson tvrdí, že premiér by mal k celej veci zaujať zásadné stanovisko. „Ak premiér dnes Pittnera nazýva človekom, ktorému dôveruje, a táto veta je naozaj pravdivá, vymyká sa to rámcu, ktorý v Európe panuje po roku 1945.“ Samson upozorňuje na to, aby sa nestalo, že premiér povie, že túto otázku by mali rozhodnúť historici.
„Jeho nazeranie na vývoj vo svete je príznačné pre určitú časť politického spektra v období pred druhou svetovou vojnou,“ hovorí o Pittnerovi Mesežnikov. „Len nadväzuje na Hlinkovu slovenskú ľudovú stranu, nie je to v súlade s predstavami o modernej konzervatívnej strane, akou je SDKÚ.“ Pittner bol predtým, ako sa stal riaditeľom SIS, členom SDKÚ.
Hovorca Ústrednej židovskej obce Jaroslav Franek povedal, že je smutné, ak tajná služba zhromažďuje informácie, či občan je, alebo nie je Žid. „Keby vyšetrovali útok moslimských radikálov na Miloša Žiaka, tak by tá veta bola namieste. Smrdí to antisemitizmom. Nemôžem obísť to, že na čele služby je Pittner,“ hovorí Franek. „Aj Miloš Žiak reagoval na jeho rozhovor v Domine. Ja som naň reagoval tiež. Som šokovaný tým, že človek takýchto názorov môže riadiť tajnú službu.“ Povedal, že prípadom sa bude obec zaoberať.
Právo na tajné informácie zo SIS má i predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Vo štvrtok sa s Pittnerom stretne. Podľa jeho hovorcu Michala Dytterta sa Hrušovský opýta aj na spomínaný citát.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda dostal od SIS minimálne tri správy, ktoré sa týkajú Jána Mojžiša. Sám o tom vypovedal na Generálnej prokuratúre, keď opisoval skupinku, ktorá vraj škodí štátu a SDKÚ.
Správa SIS podľa informácií SME obsahuje aj mená viacerých novinárov a informácie typu „hovorí sa“ a podobne. Prezident ju celú označil za nedôveryhodnú a informácie v nej nepovažuje za významné a také, podľa ktorých by sa mal riadiť štát.

Beata
Balogová
