Bratislava 29. októbra (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky bude informovať vládu o záveroch vyšetrovania údajných nezákonných sterilizácií rómskych žien, ktoré odštartovala správa newyorského Centra pre reprodukčné práva Telo a duša.
Podľa nej od roku 1989 došlo v štátnych nemocniciach na východnom Slovensku k viac ako 110 prípadom vynútenej a násilnej sterilizácie rómskych žien.
V materiáli, ktorý Csáky predkladá na rokovanie vlády, sa konštatuje, že sa takéto prípady nepotvrdili. Rozsiahly dokument obsahuje aj vyhlásenie kabinetu, odsudzujúce všetky formy rasovej a národnostnej neznášanlivosti a úlohu pre rezort zdravotníctva, ktorý má predložiť novelu zákona o zdravotnej starostlivosti sprísňujúcu režim vykonávania sterilizácií v SR. Materiál by mala dostať k dispozícii aj slovenská diplomatická služba a Rada Európy.
Fakt, že rómske ženy na Slovensku neboli sterilizované nezákonne, potvrdzujú aj výsledky rozsiahleho vyšetrovania špeciálneho tímu, ktoré sa uskutočnilo na základe januárového trestného oznámenia Csákyho úradu. Policajná vyšetrovateľka trestné stíhanie v tejto veci zastavila, pretože sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo.
Podľa záverov vyšetrovania dochádzalo k prípadom zákonných sterilizácií žien z rómskych osád najčastejšie z medicínskych dôvodov. Išlo o ženy opakovane rodiace cisárskym rezom, ktorým by opätovná gravidita a pôrod vážne ohrozil zdravie a život. Druhým dôvodom sterilizácie boli sociálne dôvody, keďže ženy boli matkami početnejšej rodiny.
Súčasťou programu vlády bude aj návrh novely zákona o ochrane utajovaných skutočností z dielne Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Minister vnútra Vladimír Palko už avizoval, že k novele predloží pozmeňovací návrh, na ktorom sa dohodla Koaličná rada.
Osoba, ktorá v budúcnosti nedostane bezpečnostnú previerku alebo jej bude táto previerka zrušená, sa bude môcť voči rozhodnutiu NBÚ odvolať. Bude tiež presne stanovené, absolvovanie ktorých vzdelávacích inštitúcií v bývalom Sovietskom zväze sa bude považovať za bezpečnostné riziko. Malo by ísť o kurzy, štúdium alebo školenie na Vysokej škole KGB, ktorá nesie meno zakladateľa sovietskej tajnej služby Felixa Edmuntoviča Dzeržinského, a Vyššom politickom učilišti MVD v Moskve v akejkoľvek dĺžke. Ďalej by malo ísť o viac ako tridsaťdňové štúdium, kurz alebo školenie na akadémii alebo vysokej škole sovietskeho ministerstva vnútra.
Previerky pre zamestnancov ministerstva obrany už podľa návrhu nebude vykonávať Vojenské obranné spravodajstvo, ale NBÚ. Previerky si budú vykonávať samostatne pre svojich zamestnancov Slovenská informačná služba, Vojenské obranné spravodajstvo a Kriminálne spravodajstvo Policajného zboru.
Previerku na to, aby sa mohli oboznamovať s utajovanými skutočnosťami, nebudú podľa návrhu potrebovať prezident, poslanci NR SR, členovia vlády, sudcovia Ústavného súdu a ostatní sudcovia s výnimkou špeciálneho súdu. Spôsob vymenovania a odvolania šéfa NBÚ zostane zachovaný v doterajšej podobe.