Bratislava 29. októbra (TASR) - Krízová situácia nastala dnes v parlamente po tom, ako poslanci nezvolili v tajnej voľbe kandidáta ANO Ľubomíra Lintnera za podpredsedu parlamentu. Na mieste mal vystriedať svojho straníckeho šéfa Pavla Ruska. Lintner získal len 60 hlasov, proti bolo 6 a 11 poslancov sa hlasovania zdržalo. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.
Lintner bezprostredne po hlasovaní odmietol jeho výsledok komentovať, vyjadril však z neho sklamanie. Aj keď všetky kluby vládnej koalície tvrdili, že ich poslanci Lintnera podporili, tieto informácie sa nemôžu zakladať na pravde. Za Lintnera nehlasovali podľa slov Ruska pravdepodobne dva poslanecké kluby. Odmietol ich však konkretizovať.
Predseda SMK Béla Bugár uviedol, že hlasovanie svojich poslancov mal pod kontrolou. Podľa jeho informácií všetci hlasovali za Lintnera. Vyjadril domnienku, že za nezvolením Lintnera je samotný klub ANO. Našli sa v ňom poslanci, ktorí za Lintnera nehlasovali, vyhlásil. Nemyslí si, že problém vyvolalo KDH. Poukázal na to, že celkove 17 poslancov kandidáta ANO nepodporilo.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik ich hlasovanie komentoval slovami, že oni dohody dodržiavajú. Zdôraznil však, že nemôže s istotou povedať, že všetci ich poslanci za Lintnera hlasovali. Dal si ale mimoriadne záležať na tom, aby KDH hlasovalo za.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort tvrdil, že jeho poslanci Lintnerovi svoje hlasy dali. Hlasovanie neignoroval ani Ivan Šimko. Na voľbe sa zúčastnili aj traja nezávislí poslanci, ktorí nedávno opustili ANO - Anton Danko, Branislav Opaterný a Robert Nemcsics a nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. Dodržal tak slovo, že sa na voľbe zúčastní, svoje hlasovanie však odmietol komentovať. Opozícia avizovala, že voľbu bude ignorovať.
V parlamente následne vznikol spor, či sa dnes môže voľba opakovať. Väčšina členov Ústavnoprávneho výboru NR SR sa zhodla na tom, že nie. A preto sa vo štvrtok ráno bude konať nová voľba. ANO trvá naďalej na Lintnerovi. Podporu pre svojho kandidáta budú liberáli hľadať aj u opozičných poslaneckých klubov.
Možno bude mať Lintner aj protikandidáta. Opozičný Smer avizoval, že navrhne Pavla Pašku. "Pokiaľ by kreslo podpredsedu parlamentu dostal Smer, znamenalo by to pre liberálov koniec koalície," poznamenal Rusko po skončení rokovanie Koaličnej rady, ktorá sa v priestoroch parlamentu zišla následne po hlasovaní.
Poslanci stihli dnes prerokovať už iba štyri prezidentom vrátené zákony - tri o dôchodkovej reforme a zákon o skončení činnosti a spôsobe zániku Fondu detí a mládeže. Na schválenie týchto kľúčových zákonov je potrebných najmenej 76 hlasov. Rozhodnúť by sa o nich malo vo štvrtok.
ad ka bmg jf pa