Bratislava 21. septembra (TASR) - Novú rehabilitačnú telocvičňu pre pacientov s cystickou fibrózou otvorili dnes v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb (NÚTaRCH) v Bratislave-Podunajských Biskupiciach. Na jej vybudovanie prispel Medzinárodný klub žien na Slovensku sumou 150 000 korún.
Cystická fibróza je podľa slov primárky pediatrickej kliniky TaRCH Jaroslavy Orosovej genetickým ochorením. Dedí sa po oboch rodičoch, ktorí sú nosičmi patologického génu. Ich deti sa rodia s 25-percentnou predispozíciou na uvedené ochorenie, ktoré spôsobuje nadmernú produkciu soli v pote. Dieťa dostáva opakovane zápaly dýchacích ciest a má objemné stolice, zaostáva vo vývoji a vo váhe. Ide o ochorenie smrteľné. Pred 30-timi rokmi sa takto postihnuté deti, nazývané aj slané deti, dožívali nízkeho veku. Dnes, ak je ochorenie včas diagnostikované, sa môže postihnutý dožiť minimálne 40 rokov.
Ochorenie je rozšírené na celom svete u bielej populácie. Starostlivosť o postihnutých je náročná na čas aj financie. Súčasťou komplexnej liečby je rehabilitácia, keď sa pacient musí starať o čistotu a priechodnosť dýchacích ciest. Deti rehabilitujú trikrát denne.
Predpokladá sa, že jedno z 2 500 živo narodených detí má cystickú fibrózu. V Podunajských Biskupiciach evidujú 300 pacientov. Známych je až 1 000 mutácií uvedeného ochorenia. Rehabilitácia takto postihnutých detí spočíva v špeciálnych technikách, masážach, ďalej polohovaní a používaní inhalačných pomôcok.
Na Slovensku sú 4 centrá cystickej fibrózy, a to v Podunajských Biskupiciach s celoslovenskou pôsobnosťou, dve regionálne sú v Banskej Bystrici a Košiciach a jedno - zamerané iba na rehabilitačnú starostlivosť - je v Dolnom Smokovci.