Bratislava 30. októbra (TASR) - Najväčším neplatičom poistného do zdravotných poisťovní je štát. Na úľavách, ktoré si sám dáva od roku 1996, to predstavuje 10 až 12 miliárd Sk ročne. Ak by štát platil za svojich poistencov tak ako ostatní, zdravotníctvo by vôbec nemalo dlh, vyhlásil dnes pred novinármi člen prezídia Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marián Boča.
Zároveň porovnal terajšie postavenie zdravotných poisťovní a návrh Ministerstva zdravotníctva SR na jeho zmenu. V súčasnosti zdravotné poisťovne sú definované ako verejnoprospešné organizácie, ktorých hospodárenie v ideálnom prípade zo zákona je vyrovnané. Rezort navrhuje, aby sa všetky zdravotné poisťovne zmenili na akciové spoločnosti, čiže obchodné spoločnosti a aby hospodárili s čo najväčším ziskom. To je zásadný rozdiel oproti terajšiemu stavu, konštatoval Boča. V súčasnosti sú zdravotné poisťovne v deficite, hoci by mali hospodáriť vyrovnane. Na rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorý určuje liečebný poriadok, nebol vyčlenený dostatok finančných zdrojov. Existuje tu zásadný rozpor medzi potrebou liečiť pacientov a zdrojmi.
Podľa Boču daný stav možno riešiť buď zmenou liečebného poriadku, alebo tým, že štát bude platiť do zdravotného poistenia ako ostatní. To znamená, zamestnanec zaplatí 10 percent a zamestnávateľ 4 percentá, čo je spolu 14 percent od štátu. Rezort zdravotníctva v novom materiáli navrhuje, že štát bude platiť iba 4 percentá z priemernej mzdy v národnom hospodárstve namiesto 14 percent tak ako doteraz. Dôvodom je, že štát nemá na to zdroje. Ak je v ústave garantované, že občan má právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, tak štát danú vec musí riešiť, konštatoval Boča.