mi. O ich vyslaní rozhodla v septembri vláda SR a účasť schválil parlament.
Prví štyria dôstojníci tam odcestovali ešte v novembri minulého roku, za ktorými vzápätí odišlo desať slovenských odmínovačov spoločne so skupinou holandských. Na druhý sviatok vianočný putovala za nimi 58-členná ubytovacia skupina, ktorá pripravuje tábor i celé logistické zabezpečenie. Techniku a materiál dopravili do Afriky loďou.
Úlohou vojenskej časti misie OSN bude monitorovať dodržiavanie Dohody o zastavení vojenských akcií, verifikovať stiahnutie etiópskych jednotiek za tzv. čiaru z mája 1998 a kontrolovať vytvorenú dočasnú bezpečnostnú zónu. Slovenskí vojaci budú plniť úlohy spojené s odmínovaním a stavebnými prácami pre tábory jednotiek iných krajín asi 60 kilometrov od hlavného mesta v oblasti Adiqalla.
Celkove sa na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN predpokladá v rámci misie UNMEE účasť asi 4 200 osôb vrátane 220 vojenských pozorovateľov.
Eritrea je bývalou provinciou Etiópie a do značnej miery jej pomohla zvrhnúť vojenský režim. Nezávislosť získala v roku 1993 po rozdelení, avšak zavedením vlastnej meny sa začala medzi oboma štátmi obchodná vojna. Bezprostrednou príčinou prepuknutia vojenského konfliktu v máji 1998 bolo obsadenie historicky sporného územia v oblasti Badme eritrejskými jednotkami. V súčasnosti je medzi oboma štátmi sporných šesť oblastí pozdĺž spoločnej hranice. Eritrea obviňuje Etiópiu z vymáhania daní a vyháňania eritrejského obyvateľstva zo sporných oblastí a Etiópia tvrdí, že tieto sporné územia jej administratívne patria odnepamäti. Hlavnou prekážkou mierového urovnania sporu je postoj Etiópie, ktorá nesúhlasí s uzatvorením dohody, kým Eritrea nestiahne svoje jednotky za hranice z mája 1998.