pre personál a techniku vzdušných síl USA kvôli podpore spoločných operácií USA a NATO v súvislosti s minulotýždňovými teroristickými útokmi na americké mestá.
Po mimoriadnom rokovaní vlády o tom informoval premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý zdôraznil, že nejde o žiadnu dislokáciu amerických vojsk, ale len o zabezpečenie preletov, prípadne pristátí, natankovania a najnevyhnutnejšej technickej údržby. Zdržanie lietadiel na území Slovenska bude preto minimálne. Pripustil, že okrem USA môžu požiadať o povolenie preletov aj iné členské štáty NATO. "Napriek tomu, že Slovensko nie je členským štátom aliancie, správame sa a budeme sa správať, akoby sme ním boli," povedal Dzurinda. Súhlas s preletmi bol podľa jeho slov v plnej kompetencii vládneho kabinetu. O jedinom bode rokovania vlády ešte pred jeho začiatkom Dzurinda informoval prezidenta Rudolfa Schustera, predsedu parlamentu Jozefa Migaša a poslancov Národnej rady SR.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan zatiaľ nemá informácie o tom, kedy sa začnú prelety vojenských dopravných lietadiel. Na základe nóty sa totiž nedá odhadnúť začiatok operácie USA. Domnieva sa, že s povolením na prelet súhlasili aj iné krajiny. Konkrétne informácie však nemá.
Vláda dnes súčasne uložila ministrom zahraničných vecí, obrany, vnútra, dopravy, pôšt a telekomunikácií, aby zabezpečili všetky úkony súvisiace s preletmi a prechodom vzdušných síl USA cez územie SR. Ich činnosť bude koordinovať Kukan. Kabinet, na ktorého rokovaní sa nezúčastnili Mária Kadlečíková, Pál Csáky, Peter Magvaši, László Miklós a Milan Ftáčnik, poveril premiéra Dzurindu, aby informoval Migaša o udelení súhlasu.