sa nezverejňoval, aby sa nerozbehlo ďalšie zadlžovanie," skonštatoval minister v diskusnej relácii televízie Markíza Sito. Zdôraznil pritom, že všetky aktivity Veriteľa podliehajú rozhodnutiam vlády. "O tom nerozhoduje Zajac s nejakým Miklošom poznamenal minister, podľa ktorého "najviac vykrikujú tí, ktorí sa pri oddlžovacích technikách v rokoch 2000 až 2002 najviac nažrali".
Poslanec ĽS - HZDS Milan Urbáni považuje vznik Veriteľa za nesystémový krok, ktorý znepriehľadňuje finančné toky v zdravotníctve. Kritizoval, že v kontrolných orgánoch spoločnosti absentujú zástupcovia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotných poisťovní a organizácií pacientov.
Podľa Urbániho sa šetrenie v rezorte zdravotníctva deje na úkor dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Taktiež nesúhlasí so zavádzaním spoluúčasti pacientov na uhrádzaní vybraných lekárskych úkonov. Zákon o verejnom zdravotnom poistení podľa neho pripravovali "lekárski ignoranti" a v praxi je ťažko realizovateľný.
Minister Zajac poznamenal, že sa konštruktívnej diskusii o zákone nebráni. Zajac je presvedčený, že zdravotníctvo sa odrazilo od dna.