SME

Pokrok za Dzurindu a po Dzurindovi

S pádom komunizmu v roku 1989 verejnosť uznala fakt, že bohatstvo samo osebe nie je nemorálne. Keď Vladimír Mečiar uveril, že stvoril samostatné Slovensko, najvyšším kritériom pri posudzovaní politikov a ich ekonomických satelitov (každá strana má pokladn

íkov a ekonomické satelity) sa stal vzťah k štátu - čiže vzťah k Mečiarovej osobe. Spomínaný poznatok o bohatstve bol vtedy „upresnený“: Nie je nemorálne bohatnúť, ak bohatnú Slováci s kladným vzťahom k predsedovi HZDS.

Mikuláš Dzurinda tak dlho načúval rečiam o tom, že s jeho príchodom k moci zvíťazil zákon, až im uveril. Rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní toho, čo je morálne je to, či sa niekomu dokáže porušenie zákona, alebo nie. Slogany o slovenskej kapitálotvornej vrstve nahradilo zaklínadlo o orgánoch činných v trestnom konaní. Veta o bohatstve bola prehodnotená: Nie je nemorálne bohatnúť, ak bohatneme tak, že činné orgány sú v našom prípade nečinné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že prechod od kradnutia k podnikaniu, ktorému sa orgány môžu aspoň prizerať, bol v rámci Slovenska pokrokom. Pravdou je však i to, že správne používanie vidličky a noža ešte nikdy neurobilo z prasaťa džentlmena.

Mečiar stavil na presun bohatstva cez privatizáciu. Nevyšlo to - hoci mnohí z privatizérov dokázali osobne zbohatnúť, nedokázali riadiť firmy tak, aby nesmerovali k bankrotu. Dnes je ťažisko skôr v komunálnej sfére, kde môžu fungovať bratstvá miestnych politikov a podnikateľov. Jeden dodá kšeft, druhý zbohatne za oboch. Politika sa tak skladá z dvoch častí. Jedna je o vláde a parlamente, druhá o pokladníkoch a ekonomických satelitoch. Tí sa starajú o financie a o to, aby prvá časť nerobila „chybné rozhodnutia“: napríklad o preukazovaní pôvodu majetku alebo o konflikte záujmov. A trebárs aj o to, aby bol „správne vyhodnotený“ nejaký väčší tender, pri ktorom už nejde o milióny, ale o stovky miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že kým po Mečiarovcoch zostali krachujúce podniky, vďaka dnešným bratstvám aspoň funguje biznis a vytvárajú sa pracovné príležitosti. Pravdou je však i to, že politika osudovo spojená s biznisom a tendrami nebude čistá, i keby vďaka nej rástlo HDP rýchlosťou bambusu a nezamestnanosť klesla na nulu.

Tajná služba bola v Mečiarových časoch silovým rezortom, ktorý sa brutálne miešal do domácej politiky. Detaily sú známe. Dnes otvorený nátlak na neposlušných vystriedal „lobizmus“. Tí, ktorí kedysi nadávali šéfovi SIS do zločincov, dnes poslušne vyrábajú utajované dokumenty o nových neposlušných.

Je pravda, že hovoriť o únose a vražde je silnejšia káva, než hovoriť o „analýzach“, ktorých úroveň navyše trápne odráža mentálnu výbavu autorov. Lenže pravda je i to, že zastrašovanie, verejné nálepkovanie ľudí a vážne politické a personálne rozhodnutia na základe konšpiratívneho špicľovania sú ohrozením slobody a demokracie, aj keby činné orgány trpeli progresívnou paralýzou. A ak toto náhodou umožňuje zákon, tak je zlý a nebezpečný.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazná kalamajka, ktorú dnes premiér tancuje v domnienke, že nečinnosť prokuratúry obnovila jeho morálnu spôsobilosť viesť vládu, svedčí iba o jednom: slovenská politika medzi Mečiarom a Dzurindom urobila pokrok od hulvátstva k chytráctvu. Optimisti sa môžu tešiť - aj malý pokrok je pokrok. Skeptici sa môžu mračiť - stále sme ďaleko od normálu. Normál pritom nie je vláda zložená z čistých ľalií, ale stav, v ktorom pre politikov platí prezumpcia viny natoľko dôsledne, že sa jej naozaj boja. Spoločenské ovzdušie, ktoré moci netoleruje ani tieň pochybnosti, vytvára mantinely, medzi ktorými sa potom politici musia verejne pohybovať bez ohľadu na svoju súkromnú morálku.

Mikuláš Dzurinda môže na ceste k normálu urobiť už len jedinú vec. Odísť. Tí, čo sa boja toho, čo príde po ňom, sa boja zbytočne. Pre osud tejto spoločnosti je pokrok v definovaní mantinelov politiky dôležitejší, než ekonomické úspechy vykúpené ustavične sa meniacim účelovým výkladom toho, kedy je a kedy nie je morálne bohatnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 983
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 811
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 624
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 943
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 432
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 124
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu