inštitúcií, ktoré občania vnímajú ako najviac skorumpované. So sebou nosia nálepku "Pracovisko bez úplatkov" a úradníkov chcú osloviť, aby spolupracovali v boji proti korupcii.
Súčasťou projektu je aj 100 diskusií v školách, kde podľa Sone Šaradínovej z Občianskeho oka, ktoré akciu organizuje, diskutujú so študentmi o tom, ako zmeniť situáciu na Slovensku. Šaradínová konštatovala, že študenti sa najviac obávajú korupcie v zdravotníctve, na polícii a pri prijímačkách na vysoké školy. Myslia si, že úplatky zamestnanci berú pre nízke platy a preto, že sú bezcharakterní. Verejnosť podľa nej nemá dostatok informácií o tom, ako odhaľovať korupciu. "Väčšina považuje úplatky za normálne," uviedla Šaradínová.
Ovplyvniť verejnú mienku chce práve kampaň Korupcia nám pije krv, ktorej súčasťou je spomínaný projekt. Manažér kampane Ivan Gabal považuje za dôležité, aby sa o úplatkárstve začalo diskutovať. "S korupciou je to na Slovensku ako so sexom, každý to robí, ale nikto o tom nerozpráva," dodal. Zdôraznil, že občania musia prestať vnímať štát ako mocenskú štruktúru, ktorá ich ovláda, lebo je to servisné zariadenie platené z ich daní.
V SR sa podľa šéfa Odboru boja proti korupcii Úradu vlády SR Jána Hrubalu zlepšilo legislatívne prostredie, ktoré umožňuje odkrývať korupčné kauzy. Za dobré označil nedávno prijaté zákony o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálneho prokurátora. Korupciu "bielych golierov" by mali eliminovať navrhované zákony o preukazovaní pôvodu majetku a o konflikte záujmov. Novela Zákonníka práce chráni pracovníka, ktorý oznámi korupčné aféry vo svojom zamestnaní. "Korupciu treba oznámiť čím skôr," podčiarkol Hrubala. Polícia môže tých, ktorí s ňou chcú spolupracovať, vybaviť diktafónom či označenými bankovkami. Svedok môže žiadať utajenie svojej totožnosti a pri veľkých korupčných škandáloch ho môžu zaradiť aj do programu ochrany svedkov. Podľa hodnotenia organizácie Transparency International Slovensko (TIS) má SR problémy s korupciou. V transparentnosti sa Slovensko ocitlo na 59. mieste spolu s Kolumbiou, Chorvátskom, Salvádorom či Peru. Z možných desiatich bodov pre najtransparentnejšie krajiny dostala SR 3,7. Už tretí rok je Slovensko hodnotené rovnako, čo znamená, že podľa verejnosti sa problémy s korupciou neriešia.