Agenti budú môcť ľudí priamo navádzať na spáchanie trestného činu. Ak niekto vie o korupcii a neoznámi to (napríklad, keď mu ktosi ponúkol úplatok), spácha navyše po novom trestný čin.
Lipšic tvrdí, že odhaľovanie korupcie je špecifické, a preto si vyžaduje takéto metódy. Novelu Trestného poriadku poslanci prijali pred dvomi týždňami.
„Na utajovanú trestnú činnosť je potrebné použiť utajené prostriedky jej odhalenia,“ tvrdí Lipšic. Polícia bude môcť vytvárať fiktívne kauzy, aby preverila verejných činiteľov vrátane poslancov a členov vlády. „Majú za úlohu vyskúšať ich integritu,“ povedal.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera koalíciu za to, že prijala protikorupčné zákony, kritizoval. „Teraz nerozoznám lobistu od agenta,“ povedal v relácii STV O päť minút dvanásť. „Podľa dnešných vládou navrhnutých zákonov je každý poslanec potenciálny zločinec.“ Mečiar tvrdí, že zákony sú v rozpore s občianskymi právami. Podľa predsedu HZDS agenti provokatéri pôsobili už v 50. rokoch a udávali ľudí.
Predseda KDH Pavol Hrušovský Mečiarovi povedal, aby „nestrašil“. Spýtal sa ho, čoho sa bojí. „Ja sa zákonov nebojím,“ povedal Hrušovský. „Nech nasadia na každého z nás provokatéra. Ak podľahneme, tak tam nemáme čo robiť.“
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že zákony privítal. Ak Bugárovi niekto ponúkne úplatok, „poletí z druhého poschodia“.
Minister Lipšic odmietol, že sa postup bude zneužívať proti politickým oponentom. „Ak niekto neberie úplatky, nemá sa čoho obávať, to je veľmi jednoduché posolstvo. Budem rád, keď budú verejní činitelia v strehu - mali by byť.“
Nasadenie agenta musí povoliť sudca na žiadosť prokuratúry. Využitie agenta provokatéra sa podľa polície začína zvyšovať. Tento rok však išlo iba o 13 prípadov. Lipšic, uznáva, že je to stále „strašne málo“. Občanov presviedča, aby sa nebáli pomáhať polícii pri odhaľovaní korupcie tým, že sa sami stanú agentmi.
Výskumy ukazujú, že až 70 percent ľudí u nás považuje korupciu za normálnu vec. Český sociológ Ivan Gabal je napriek tomu presvedčený, že narastá počet ľudí ochotných aktívne proti nej bojovať.
Korupciou sa v piatok zaoberalo aj Valné zhromaždenie OSN. Dohoda s názvom Konvencia proti korupcii hovorí, že zákony, ktoré korupčné správanie podporujú alebo kladú súdom prekážky pri vyšetrovaní, by sa mali považovať za zločinecké. (rp, mož, čtk)