Šimko, ktorý kedysi tvoril stanovy strany, bol presvedčený, že súd mu podľa nich bude musieť dať za pravdu. Myslí si, že rozhodnutie je dôsledkom chorých pomerov v strane. Napriek tomu sa rozhodol v strane zostať a bojovať o jej zmenu.
Politologička Darina Malová hovorí, že Šimko sa môže v SDKÚ „stratiť“, môže byť prinútený založiť novú stranu, alebo vnútrostranícku súťaž vyhrá. Podľa nej ide prvýkrát na Slovensku o to, či sa nájdu ľudia, ktorí spoja svoje politické bytie a nebytie aj s hodnotovou orientáciou strany.
„V SDKÚ jestvuje veľa ľudí, ktorým dôverujem a ktorí rozumejú politike založenej na hodnotách,“ tvrdí Šimko, ktorého vedenie SDKÚ potrestalo stratou funkcií, keď podľa jeho odporúčania nezahlasoval za pád šéfa Národného bezpečnostného úradu. „Chcem sa uchádzať o priazeň týchto ľudí a predovšetkým o priazeň sklamaných voličov SDKÚ. Pre týchto ľudí pripravím alternatívu,“ hovorí, hoci stranícke štruktúry sa zaňho nepostavili.
Malová si myslí, že Šimko sa vydáva na priekopnícku cestu, keď neuteká zo strany, ale sa chce o niečo snažiť. Jeho prípadné vylúčenie z SDKÚ by podľa nej bolo vizitkou stavu vnútrostraníckej demokracie. Vo vyspelých demokratických štátoch sú totiž strany inštitucionalizované dlhé roky práve preto, že keď vznikne spor medzi lídrami a skupinami o hodnotovú orientáciu, nerieši sa vzájomným vylučovaním. „U nás má vytvorenie frakcie v strane negatívne zafarbenie. Je to však znak toho, že strana pripúšťa aj menšinový názor a že je demokratická,“ mieni Malová.
Vylúčenie Šimka z SDKÚ by potom legitimizovalo prípadné založenie novej strany. Politologička podotkla, že aj posledné voľby ukázali, že ľudia majú ešte stále sklon podporovať nové strany, prípadne tie, ktoré vznikli odštiepením. Ako príklad spomenula Smer, SDKÚ či HZD. Myslí si tiež, že je veľmi dôležité, aby zakladatelia novej strany boli aj v parlamente, lebo tak má väčšiu šancu na úspech.
Šéf bratislavskej SDKÚ Roman Vavrík tvrdí, že strana by nemala Šimkovi „dvíhať popularitu vylučovaním“. Myslí si však, že stranu navonok poškodzuje. Člen prezídia a minister Pavol Prokopovič povedal, že Šimko by mal svoje názory obhájiť pred členskou základňou, a nie „odtrhnutými tlačovkami a výrokmi, ktoré strane neprospievajú“.
IGOR STUPŇAN
Tkáč: Hovorili sme podobne ako Šimko
Bývalý podpredseda HZDS Vojtech Tkáč hovorí, že argumenty Ivana Šimka sú v 90 percentách rovnaké, aké používala aj jeho skupina v Mečiarovej strane.
„Netransparentné financovanie, nedemokratický štýl riadenia, monopol jednej osoby na rozhodovanie o zásadných otázkach. Chceli sme tieto problémy riešiť vnútornou demokratizáciou HZDS. Mal som pritom na mysli tých voličov HZDS, ktorých si doteraz vážim,“ povedal Tkáč.
Stranícke štruktúry veria vodcovi - Tkáč vidí príčinu vo finančných vzťahoch, zneužívaní informácií o minulosti, snahe využiť mocenské rozhodnutia, dostať sa k lukratívnym postom a v osobnej ctižiadosti. Tvrdí, že jeho poslanci „dreli“ v opozícii, naprávali pokazený imidž strany, ale boli neúspešní aj preto, že predseda Vladimír Mečiar si vytvoril stranícke štruktúry „na svoj obraz“.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík problém sporov vnútri strán opisuje ako proces kryštalizácie. Ak sa podľa neho problémy ventilujú na verejnosti, výsledkom je až nezmieriteľné napätie. Ak by v štáte fungovali dve-tri veľké strany, vedel by si predstaviť, že by v nich fungovali aj frakcie. V malých stranách ako SDKÚ, ktoré navyše pod tlakom vládnej zodpovednosti bojujú o prežitie, si Kozlík vie ťažko predstaviť existenciu frakcií. (sp)
Ako sa delili strany HZDS
* Aliancia demokratov SR (Milan Kňažko),
* Alternatíva politického realizmu (Jozef Moravčík) - s Kňažkom sa zlúčili do Demokratickej únie,
* Ivan Mjartan - Strana demokratického stredu, neskôr Stred,
* Jozef Kalman - odišiel z HZDS a z parlamentu dobrovoľne a založil Ľavý blok,
* Ivan Gašparovič - keď sa nedostal na kandidátku HZDS, s bývalými poslancami hnutia založil HZD,
* skupina Vojtecha Tkáča vylúčená z HZDS - založila Ľudovú úniu.
SNS
* skupina okolo Jána Slotu bola vylúčená zo SNS, založila Pravú SNS. Neskôr sa strany opäť zlúčili, keďže sa medzičasom SNS opäť rozdelila medzi Annu Malíkovú a Petra Súlovského, ministerstvo vnútra ešte nezaregistrovalo zlúčenú SNS.
KDH
* Ján Klepáč založil SKDH,
* kresťanskodemokratická platforma SDK - neskôr skupina okolo Ivana Šimka a Mikuláša Dzurindu založila SDKÚ.
SDĽ
* Ján Ľupták založil ZRS,
* Robert Fico založil Smer,
* skupina Petra Weissa a Milana Ftáčnika založila SDA.