Bratislava 3. novembra (TASR) - Vládne návrhy zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy by podľa vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského bolo najideálnejšie prijať naraz v jednom balíku.
"Bolo by najideálnejšie, keby prešli všetky, pretože tým pádom nie je potrebné nič meniť alebo upravovať," povedal dnes pre TASR Nižňanský. Všetky tie zákony sú z malej časti otázkou decentralizácie, z veľkej časti reakciou na zrušenie integrovaných úradov štátnej správy, priblížil vládny splnomocnenec previazanosť legislatívnych noriem. Ich prípadné odmietnutie poslancami by skomplikovalo situáciu, dopady vzhľadom na šírku problematiky konkretizovať nevedel.
Nižňanský predpokladá, že zákony o novom usporiadaní štátnej správy, ktoré sú previazané aj so štátnym rozpočtom, stihne parlament schváliť aj po ich prípadnom odmietnutí prezidentom. "Skráti sa čas na realizáciu zmien," spresnil. Na niektorých z nich už podľa jeho slov rezort vnútra pracuje.
Rokovanie o zákonoch novej organizácie miestnej štátnej správy čaká poslancov tento týždeň na pokračujúcej 18. schôdzi Národnej rady SR. Plénum parlamentu bude rokovať o návrhu zákona o krajských a obvodných úradoch, ktorý od 1. januára 2004 ruší doterajších 79 okresných a vytvára 46 nových obvodných úradov so zúženou pôsobnosťou. Koaličná rada sa v októbri na návrh ANO dohodla, že počet obvodných úradov by sa mal zvýšiť na 50. Zároveň zmenila systém obsadzovania šéfov úradov špecializovanej štátnej správy, ktorých nebudú menovať jednotliví ministri, ale vláda SR. Ide približne o 250 až 300 zamestnancov. S tým súvisiace pozmeňovacie návrhy predloží parlamentu podpredseda ANO Jirko Malchárek.
Agendu jednotlivých odvetví budú po zániku OÚ riešiť úrady špecializovanej štátnej správy, ktoré zriadia na území SR jednotlivé rezorty. Poslanci v tejto súvislosti prerokujú návrhy zákonov o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, starostlivosti o životné prostredie, organizácie štátnej správy na úseku cestnej dopravy. Úrady vzniknú aj na úsekoch územného plánovania a stavebného poriadku, poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a poľovníctva, pozemkových úprav i sociálnych vecí.
Celkovo sa od reformy verejnej správy očakáva zníženie počtu úradníkov o 3000 funkčných miest, to znamená redukciu pracovníkov zo súčasných takmer 13 tisíc na budúcoročných 9900. Decentralizáciou by sa mali ušetriť ročne výdavky štátu vo výške 750 miliónov korún.